krajané

krajané v textech na iROZHLASU

|Pavel Novák, ČRo |Člověk

Koncerty, tradice i pomoc pro chudé krajany. Na festival Banát přijely do Rumunska stovky Čechů

Čtyři dny koncertů, divadelních představení, přednášek a setkávání Čechů s Čechy. To je festival Banát v Eibenthalu, jedné ze šesti českých vesnic v banátské vrchovině na jihozápadě Rumunska. Z Česka na něj přijelo přes 700 diváků, čímž na chvíli značně rozšířili počet česky mluvících obyvatel. Těch původních – jsou to potomci přistěhovalců z 19. století – ve vesnici zůstalo už jen 230. Při festivalu nejde však jen o zábavu či jazyk, ale i o příležitost pro vesničany si vydělat.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Město Mnichovice zajistilo krajanům z Ukrajiny dům i práci. Na povolení ale čekají marně

Už více než rok se snaží získat trvalý pobyt v Česku krajanská rodina z Ukrajiny. Manželé Dubovi s dětmi byli mezi prvními, kteří požádali o přesídlení nabídnuté vládou, a přesto jim ministerstvo vnitra povolení nevydalo. Obyvatelé Mnichovic u Prahy přitom rodině zajistili bydlení a vybavení domácnosti, obec krajanům nabídla práci a ve škole už je připravené místo pro děti. Starostka se domnívá, že úřady postupují velmi liknavě.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy z domova

Zeman je mezi českými krajany v New Yorku vítán, při setkání dostal i dort

Dopravní uzavírky, hodinové zácpy, vrcholná politická jednání i protesty a demonstrace - New York se jako každý rok na konci září mění v ostře střeženou zónu. Stovky státníků z celého světa dnes na Valném shromáždění OSN osloví americký prezident Barack Obama. Své zástupce má na setkání i Česká republika. Prezident Miloš Zeman nastíní ostatním své vize zítra. Těsně před začátkem výročního jednání OSN se setkal i s českými krajany.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Dvě třetiny krajanů z Ukrajiny už si v Česku našly práci a opustily ubytovny

Šest měsíců dostali čeští krajané z Ukrajiny na to, aby v Česku získali práci a bydlení. Zněla tak podmínka ministerstva vnitra, které jim udělilo trvalý pobyt ve zrychleném řízení. První krajané začali přijíždět letos v březnu. Dnes už dvě třetiny z nich přechodné ubytování opustily. V Česku žijí a začali sami vydělávat.

| ČRo, Veronika Hlaváčová, msk |Zprávy z domova

Do Česka přiletěla druhá vlna krajanů z Ukrajiny. Stěhují se kvůli obavám z války

V Praze přistálo letadlo s 35 Ukrajinci českého původu. V rámci programu přesídlení kvůli pokračujícímu ukrajinsko-ruskému konfliktu dostali od Česka povolení k trvalému pobytu a zároveň i dočasné ubytování zdarma. Krajané přiletěli armádním speciálem a na ruzyňském letišti je přivítali prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

|Jan Kopřiva |Zprávy z domova

Krajané z Ukrajiny si zvykají na život v Česku. Nabídky na bydlení a práci přicházejí z celé země

První kontakty s novým prostředím, poznávání češtiny nebo vyřizování potřebné administrativy. To vše zažívají v těchto dnech čtyři desítky krajanů z východoukrajinského Čechohradu v Červené nad Vltavou na Písecku. V rekreačním zařízení ministerstva vnitra se učí žít v nové zemi. Své bydliště opustili kvůli konfliktu, který na Ukrajině trvá už téměř rok.