Na pokyn poslance SPD Jiřího Kohoutka shromažďovala od spolustraníků peníze za umístění na kandidátce. „Ušil na lidi boudu. Chtěli jsme, aby řekl pravdu,“ popisuje bývalá členka hnutí na Pardubicku.
Vůdce slovenské ultrapravice Marian Kotleba byl poražen. Velké prohře ale čelí především nejsilnější vládní strana Smer premiéra Roberta Fica, komentuje volby šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný.
Krajské volby na Slovensku přinesly několik překvapení. Vůdce ultrapravice Mariana Kotlebu porazil s velkým rozdílem podnikatel Ján Lunter. Vládnoucí strana Smer získala jen dvě z osmi křesel županů.
V šestašedesáti letech je šestinásobným otcem. Lunter je další podnikatel, který chce do politiky. V tuto chvíli je to ale muž, který může porazit v sobotních krajských volbách Mariana Kotlebu.
Měsíc před krajskými volbami na Slovensku se formuje široká koalice proti hejtmanovi Banskobystrického kraje a šéfovi krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Kotlebovi.
O Tomio Okamurovi a jeho straně Svoboda a přímá demokracie (SPD), která v krajích kandidovala se Stranou práv občanů (SPO), se mluví jako o jednom z vítězů krajských voleb. Kvůli tomu i sám Okamura doufá v úspěch v nadcházejících sněmovních volbách.
Jihočeským hejtmanem se znovu stal Jiří Zimola z ČSSD. Zahájil tak své třetí období ve funkci. Zimolu na čtvrtečním zasedání zvolili jihočeští zastupitelé, když jej podpořilo 38 z 54. Jihočeský kraj povede koalice sociálních demokratů, ANO a hnutí Jihočeši 2012. V zastupitelstvu mají 31 křesel z 55.
Soudy letos dostaly dvě desítky stížností na krajské volby, podobně jako po minulých krajských volbách před čtyřmi lety. Žádná se podle informací ČTK netýká Vysočiny, Jihočeského, Pardubického a Zlínského kraje, kde tak výsledek regionálních voleb platí. Desetidenní lhůta pro předložení volebních stížností u krajských správních soudů skončila v pátek.
O podobě nové koalice, která povede Ústecký kraj, bude pravděpodobně jasno až poté, co soud rozhodne o stížnostech na volby. Po úterním jednání krajského výboru KSČM řekl hejtman Oldřich Bubeníček. Komunisté, kteří jsou po volbách druhou nejsilnější stranou, nechávají ve hře dvě varianty koalice. Jednou z nich je koalice s vítězným ANO, která by měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 33 hlasů, druhou pak koalice s ČSSD a SPD-SPO. Ta by měla nejtěsnější nadpoloviční většinu 28 hlasů.
Zástupci hnutí Severočeši.cz dnes napadli krajské volby v Ústeckém kraji. Ve stížnostech, které předali krajskému soudu, žádají kvůli odvolání svých kandidátů krátce před volbami jejich opakování. ČTK to řekl poslanec Bronislav Schwarz.
Zastupitelé vítězného hnutí Starostů pro Liberecký kraj v neděli podpořili vznik koalice s ANO, sociálními demokraty a ODS. Informoval o tom lídr kandidátky starostů Martin Půta (STAN), který má dál zůstat hejtmanem.
Hnutí ANO získá další hejtmanský post. Dosavadní rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a krajský lídr ANO Ivo Vondrák povede Moravskoslezský kraj. Slíbil, že se místa rektora vzdá. Bude mít osm náměstků. Koaliční smlouvu v pondělí podepíší zástupci ANO, KDU-ČSL a ODS.
Povolební vyjednávání dnes pokročilo v šesti krajích. Ve středních Čechách dál jedná vítěz voleb ANO se Starosty a nezávislými (STAN) a ODS, TOP 09 se rozštěpila a část zastupitelů vznikající čtyřkoalici podpoří. Na jihu Moravy se čtyřčlenná koalice domluvila na zastoupení stran v radě, v Karlovarském kraji chce vítězné ANO vytvořit koalici bez druhého a třetího v pořadí. Lidovci ve Zlínském kraji jednají s ANO, STAN a ODS. Koalice se rýsuje v Libereckém kraji, v Ústeckém chce KSČM vedle ANO jednat i s ČSSD.Podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky to vypadá, že ČSSD bude mít pět hejtmanů.
Hnutí ANO definitivně nebude vládnout v dalším kraji. Koalici vytvořilo pět stran: ČSSD, ODS, TOP 09, Koalice pro Královéhradecký kraj a Starostové a Východočeši. Informoval o tom po dnešním jednání předseda krajské ČSSD Jan Birke.
Ke vzniku krajských koalic bez účasti vítězného hnutí ANO mohli přispět výroky jeho předsedy Andreje Babiše, myslí si předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten se také ohradil proti výroku prezidenta Miloše Zemana o zradě na voličích.
Bližší pohled na výsledky letošních krajských voleb může překvapit. V Královéhradeckém kraji, kde přesvědčivě zvítězilo ANO, leží obec Jívka, v níž 46 procent hlasů patřilo komunistům. Ve Zlínském kraji, který se z volebních výsledků jeví jako bašta lidovců, zase ve Vlčnově získala více než 40procentní podporu ODS. Z podrobné mapy Českého rozhlasu teď můžete zjistit, které obce se nejvíce vzepřely celkovým výsledkům, kde mají jednotlivé strany největší podporu i jak volili vaši sousedé.
Hnutí ANO v některých krajích, přestože vyhrálo, nebude vládnout a půjde do opozice. Ke Královéhradeckému kraji, kde již ostatní strany vytvořili velkou koalici, se přidal i Pardubický kraj. Blízko k opozici má ANO také v Plzeňském kraji.
Volební mapa Česka po krajských volbách zmodrala v barvách hnutí ANO, povolební jednání ale můžou ještě všelicos změnit. Po pátečních a sobotních volbách začala totiž vyjednávání stran. Někde se už koalice rýsuje, jinde budou zástupci stran teprve jednat nebo výsledky jednání zatím nezveřejňují. Už v sobotu se například vítězné ANO dohodlo s ČSSD v Olomouckém kraji. V Královéhradeckém kraji naopak hnutí hrozí odchod do opozice.
Nejvyšší účast v letošních krajských volbách měli tradičně v Čilé na Rokycansku. Hlasovat tam přišlo 15 z 16 voličů, tedy zhruba 94 procent. Nejnižší, pětiprocentní, naopak byla v Čečovicích na Domažlicku, kde přišli hlasovat jen tři z 63 voličů.
Češi v pátek a v sobotu zvolí své zástupce do krajských zastupitelstev a do Senátu. Krajské volby se konají ve všech krajích Česka s výjimkou Prahy, volí se také v 27 senátních obvodech. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 14. a v sobotu 15. října ve stejných časech.
ANALÝZA. Zůstane Bohuslav Sobotka předsedou ČSSD, nebo se má po víkendových volbách bát vnitrostranické revolty? Vydrží hnutí ANO i po volbách zcela jednotné? Jaké pravicové strany by se mohly spojit do příštích sněmovních voleb?
Třetí nejsilnější blok v zastupitelstvu Ústeckého kraje, hnutí Severočeši.cz, se víkendových krajských voleb s konečnou platností nezúčastní. Rozhodl o tom krajský soud, který řešil spor dvou větví hnutí představovaný dvěma místopředsedy. Jeden kandidátku stáhl, druhý postup krajského úřadu zažaloval. Neúspěšně. Senátorka Dernerová a její kolega Doubrava naopak posty obhajovat budou.
Už tento víkend voliči obmění zastupitelstva třinácti krajů a budou rozhodovat, jak se změní Senát - ve hře je 27 křesel v horní komoře. Chcete-li výsledky z vašeho nejbližšího okolí bez hledání a hned, sledujte Zpravodajský web Českého rozhlasu.
Prezidenta Miloše Zemana mrzí nízká volební účast v krajských volbách. Jak řekl v rozhovoru pro Českou televizi, hlasování by mělo být pro občany povinné. Prezident by také prosazoval delší volební kampaň. Politici ale podle něj budou proti.
Český rozhlas zpracoval výsledky krajských voleb od roku 2000, můžete si tak prohlédnout, zda vaši sousedé dlouhodobě podporují některé partaje, nebo volí každé čtyři roky jinak.
Kladenská radnice zakázala TOP 09 umístit ve městě reklamní stojan. Důvodem je prý obava, že by do něj někdo mohl schovat bombu. Takové stojany se přitom běžně používají po celé republice. Třeba v centru Prahy jich je několik. O sporu spojeném s krajskými volbami na Kladensku informoval deník Právo.
Jaká je vize lídrů kandidátek pro váš kraj? Koho by si jejich strana zvolila za koaličního partnera? A jak se staví k místním problémům? Regionální stanice Českého rozhlasu daly všem kandidátům do krajských zastupitelstev prostor vyjádřit se v rámci takzvané předvolební vizitky. Krajská studia jich připravila celkem 269.