krajské volby

Soudy dostaly dvě desítky stížností na letošní krajské volby, nejvíce v Ústí

| ČTK |Zprávy z domova

Soudy letos dostaly dvě desítky stížností na krajské volby, podobně jako po minulých krajských volbách před čtyřmi lety. Žádná se podle informací ČTK netýká Vysočiny, Jihočeského, Pardubického a Zlínského kraje, kde tak výsledek regionálních voleb platí. Desetidenní lhůta pro předložení volebních stížností u krajských správních soudů skončila v pátek.

| ČTK |Regiony

Jak bude vypadat koalice v Ústeckém kraji, není jisté. Soud musí nejdříve zvážit stížnosti

O podobě nové koalice, která povede Ústecký kraj, bude pravděpodobně jasno až poté, co soud rozhodne o stížnostech na volby. Po úterním jednání krajského výboru KSČM řekl hejtman Oldřich Bubeníček. Komunisté, kteří jsou po volbách druhou nejsilnější stranou, nechávají ve hře dvě varianty koalice. Jednou z nich je koalice s vítězným ANO, která by měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 33 hlasů, druhou pak koalice s ČSSD a SPD-SPO. Ta by měla nejtěsnější nadpoloviční většinu 28 hlasů.

| ČTK |Zprávy z domova

Povolební vyjednávání pokročilo ve čtyřech krajích. ČSSD vyhlíží pět hejtmanů

Povolební vyjednávání dnes pokročilo v šesti krajích. Ve středních Čechách dál jedná vítěz voleb ANO se Starosty a nezávislými (STAN) a ODS, TOP 09 se rozštěpila a část zastupitelů vznikající čtyřkoalici podpoří. Na jihu Moravy se čtyřčlenná koalice domluvila na zastoupení stran v radě, v Karlovarském kraji chce vítězné ANO vytvořit koalici bez druhého a třetího v pořadí. Lidovci ve Zlínském kraji jednají s ANO, STAN a ODS. Koalice se rýsuje v Libereckém kraji, v Ústeckém chce KSČM vedle ANO jednat i s ČSSD.Podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky to vypadá, že ČSSD bude mít pět hejtmanů.

|Petr Kočí, Jan Cibulka, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

Jak volili vaši sousedi? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu volebních výsledků

Bližší pohled na výsledky letošních krajských voleb může překvapit. V Královéhradeckém kraji, kde přesvědčivě zvítězilo ANO, leží obec Jívka, v níž 46 procent hlasů patřilo komunistům. Ve Zlínském kraji, který se z volebních výsledků jeví jako bašta lidovců, zase ve Vlčnově získala více než 40procentní podporu ODS. Z podrobné mapy Českého rozhlasu teď můžete zjistit, které obce se nejvíce vzepřely celkovým výsledkům, kde mají jednotlivé strany největší podporu i jak volili vaši sousedé.

| ČTK, dp |Zprávy z domova

Na Ústecku jedná ANO s KSČM, v Olomouckém kraji s ČSSD. S hnutím nepočítají na Královéhradecku

Volební mapa Česka po krajských volbách zmodrala v barvách hnutí ANO, povolební jednání ale můžou ještě všelicos změnit. Po pátečních a sobotních volbách začala totiž vyjednávání stran. Někde se už koalice rýsuje, jinde budou zástupci stran teprve jednat nebo výsledky jednání zatím nezveřejňují. Už v sobotu se například vítězné ANO dohodlo s ČSSD v Olomouckém kraji. V Královéhradeckém kraji naopak hnutí hrozí odchod do opozice.

| ČTK |Zprávy z domova

Přehledný průvodce volbami do krajů a Senátu: kdy, kde a jak hlasovat

Češi v pátek a v sobotu zvolí své zástupce do krajských zastupitelstev a do Senátu. Krajské volby se konají ve všech krajích Česka s výjimkou Prahy, volí se také v 27 senátních obvodech. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 14. a v sobotu 15. října ve stejných časech.

|Gabriela Hauptvogelová, dab |Regiony

Severočeši.cz budou v krajských volbách na Ústecku scházet, senátorka Dernerová post obhajovat může

Třetí nejsilnější blok v zastupitelstvu Ústeckého kraje, hnutí Severočeši.cz, se víkendových krajských voleb s konečnou platností nezúčastní. Rozhodl o tom krajský soud, který řešil spor dvou větví hnutí představovaný dvěma místopředsedy. Jeden kandidátku stáhl, druhý postup krajského úřadu zažaloval. Neúspěšně. Senátorka Dernerová a její kolega Doubrava naopak posty obhajovat budou.

|Anna Kottová, Marcel Šulek, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Český rozhlas představuje kandidáty do krajských zastupitelstev

Jaká je vize lídrů kandidátek pro váš kraj? Koho by si jejich strana zvolila za koaličního partnera? A jak se staví k místním problémům? Regionální stanice Českého rozhlasu daly všem kandidátům do krajských zastupitelstev prostor vyjádřit se v rámci takzvané předvolební vizitky. Krajská studia jich připravila celkem 269.