král

|Štěpán Sedláček, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

'Dívky milují dívky, chlapci milují chlapce.' Král Harald V. podpořil Norsko bez předsudků a sklízí úspěch

Norský král Harald V. před několika dny pronesl v Oslu vášnivý projev, ve kterém mluvil o LGBT právech i o vážné situaci migrantů v zemi. Přítomné vyzýval k toleranci i porozumění mezi lidmi. Slova 79letého panovníka se od té doby na internetu úspěšně šíří i za hranicemi Norska. Videa s projevem už vidělo několik milionů lidí.

|Ľubica Zlochová |Zprávy ze světa

Španělský král Felipe VI. dál snižuje výdaje královské rodiny

Španělská královská rodina bude i letos šetřit. Monarcha Felipe VI. nařídil snížit platy svým příbuzným. Apanáž zredukoval nejen svému otci, bývalému králi Juanovi Carlosovi, ale i matce Sofii a své manželce, královně Letizii. Sám monarcha si také snížil plat o pětinu. Rozpočet pro královskou rodinu klesá každoročně od roku 2011.

Felipe VI. se stal novým španělským králem. Chci naslouchat lidem, řekl

|Ľubica Zlochová, Jan Prokeš, Ondřej Himmer, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Nový španělský král Felipe VI. složil před oběma komorami parlamentu slavnostní přísahu na ústavu země a poté byl prezidentem Kongresu Jesusem Posadou formálně prohlášen hlavou státu. Následně pronesl první projev v čele monarchie. Po přesunu ulicemi Madridu pozdravil nový panovník lid z balkonu královského paláce na Plaza de Oriente. Ceremonii zakončí recepce pro státníky a zahraniční představitele.

|Milan Kopp, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Španělé mají nového krále. Panovníkem se po půlnoci stal Felipe VI.

Novým králem Španělska se po půlnoci stal Felipe VI. Vládcem země je poté, co byl oficiálně publikován zákon o abdikaci jeho otce Juana Carlose. Slavnostní přísahu složí Felipe VI. dnes dopoledne v parlamentu před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí. Nového panovníka čeká těžká úloha, získat u Španělů znovu důvěru v královskou rodinu.

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Násilné protesty v Bangkoku na pár dní skončily, jeho veličenstvo má narozeniny

Násilné a krvavé protesty v Bangkoku, které sledují turistické kanceláře celého světa, skončily jako mávnutím kouzelného proutku. Blíží se totiž den, kdy thajský král slaví narozeniny, a s ním i většina národa. Protože milovaný monarcha požívá velkou úctu, demonstranti se stáhli z okupovaných ulic a náměstí. Pach slzného plynu a křik ulice vystřídají dnes a zítra vůně tyčinek a modlitby.