Královská cesta

'Vybydlenou' královskou cestu lemují matrjošky a beranice. Nesou vzkaz: to je Česko

|Radek Kříž, Jan Bartoněk |Zprávy z domova

Královská cesta je zaplněna obchody se suvenýry, které jsou typické spíše pro východní Evropu než pro Česko. Ulice pražského centra jsou plné stánků s matrjoškami, sovětskými uniformami nebo ušankami. Hlavním problémem podle odborníků je, že jsou prezentovány jako typicky české. Postupně z královské cesty také vymizely domy, v nichž by někdo bydlel. V reportáži pro Český rozhlas Plus se této problematice věnuje Radek Kříž.

|Simona Bartošová, A.Rokosová |Regiony

Středočeský kraj zruší infocentrum i galerii Gate na Královské cestě v Praze

Středočeský kraj chce pronajmout lukrativní prostory v Praze, ve kterých sídlí Středočeská turistická informační služba, takzvaná STISka, a galerie Gate. Jak anglický název napovídá, mělo jít o takzvanou bránu do Středočeského kraje přímo v srdci metropole na Královské cestě. Prostory ve středověkých domech kraj za velké peníze opravil a teď se jich chce zbavit.

|Michaela Vetešková, Marína Dvořáková |Výtvarné umění

Colloredo-Mansfeldský palác chce být oázou na Královské cestě plné kýčů

Praha je snad jedinou evropskou metropolí, jejíž nejvzácnější historické části obsadili zahraniční prodavači s lacinými suvenýry a vnucují je turistům s tím, že jde o pravé české výrobky. Teď svítá naděje, že na Královské cestě směrem přece jenom jedna oáza vznikne: v barokním Colloredo-Mansfeldském paláci bude nová galerie a umělecká kavárna. S opravami se začalo v těchto dnech.