krematorium

| ČTK |Zprávy z domova

Poslední sbohem Věře Špinarové. Až 40 tisíc fanoušků se loučilo u ostravského krematoria

FOTOGALERIE. Ve smuteční síni krematoria ve Slezské Ostravě se v sobotu odpoledne přátelé a rodina rozloučili se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která ve věku 65 let náhle zemřela minulou neděli. Předtím přišly zpěvačce dát sbohem tisíce jejích fanoušků, do obřadní síně proudili v několikasetmetrové frontě po čtyři hodiny. Podle odhadu městské policie jich bylo 40 000.

| mka, Veronika Štefanová |Regiony

Zvířecí krematorium na Zličíně zatím nebude. Musí se prověřit vliv na životní prostředí

Obyvatelé pražského Zličína se plánované stavby zvířecího krematoria zatím obávat nemusejí. Ministerstvo životního prostředí totiž rozhodlo, že investor, firma Benefit Development, musí získat kladný posudek v procesu EIA. Firma tak musí dokázat, že stavba nebude mít vliv na životní prostředí a zdraví obyvatel městské části.

|Tereza Jelínková, Naďa Kubínková |Regiony

Pardubické krematorium bylo první v republice. Vzniklo před 90 lety a proslavil jej Spalovač mrtvol

Pardubické krematorium patří mezi nejvýznamnější architektonické stavby 20. století, a letos slaví už 90 let. První kremace se v něm konala 29. září 1923. Jako dárek dostalo krematorium publikaci, vyšla také edice poštovních známek a filmaři natočili spot, ve kterém si autora stavby, architekta Pavla Janáka, zahrál David Vávra. Ten přijel společně s dalšími hosty na pardubický zámek, aby narozeniny krematoria oslavil.