křesťané

Irácké jeptišky pálí všechno, čeho se dotkli džihádisté. Do mrtvého ticha se vrací život

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

REPORTÁŽ Z MÍSTA. Iráčtí křesťané se do svých domovů nevracejí. Jejich města a vesnice zůstávají i po vyhnání takzvaného Islámského státu pustá. Lidé vyčkávají v uprchlických táborech v sousedním autonomním Kurdistánu, kam se jim v červnu 2014 podařilo včas před islamistickými ozbrojenci utéct. Někteří čekají na úplnou porážku Islámského státu, jiní doufají v emigraci na Západ. Mrtvé ticho zůstává i v Karakóši, největším městě kdysi početné křesťanské menšiny na severu Iráku, kde natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

| ČRo, Kateřina Součková |Zprávy z domova

Skupina 16 křesťanských uprchlíků požádala o návrat z Česka do Iráku

Skupina 16 křesťanských uprchlíků, které letos do Česka přivezl Nadační fond Generace 21, požádala o návrat do Iráku. České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Iráčané chtěli minulý týden odejít do Německa, tuzemská policie je ale zastavila ještě před hranicemi. Od té doby pobývali v zařízení v Zastávce u Brna.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Skupina osmi iráckých křesťanů se vrací z Česka do Iráku

Osm iráckých křesťanů, kteří přijeli do Česka kvůli obavám o život v rodné zemi, se dnes vrací do Iráku. Ráno přijeli vlakem z Brna do Prahy, na ministerstvu vnitra si vyzvedli cestovní pasy a v 15 hodin odletěli pravidelnou linkou do Istanbulu. Křesťané patří do 90členné skupiny, jejíž přesídlení do České republiky zajišťovala a financovala Nadace Generace 21.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Aramejci v Izraeli chtějí oživit Ježíšův jazyk a sní o vlastním křesťanském státě

Jazykem Ježíše Krista se dnes v jeho rodišti už dávno nemluví. Aramejštinu na Blízkém východě postupně nahradily jiné jazyky a mateřskou řečí tamních křesťanů je až na výjimky arabština. Aramejština ale zůstala v mnoha východních církvích liturgickým jazykem a někteří aktivisté se dnes snaží vdechnout Ježíšovu jazyku nový život.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Na přestěhování do Česka čeká 153 Iráčanů už osm měsíců. Rozhodne vláda

153 křesťanů z Iráku se už od jara snaží zachránit čeští křesťané a dostat je do České republiky. Celou tu dobu jednají s ministerstvem vnitra a před dvěma měsíci slíbil lidem pomoc i premiér. České úřady ale zatím nedokázaly připravit všechny potřebné dokumenty a vláda projednávání několikrát odložila. V pátek premiér na svém twitterovém účtu oznámil, že se tím bude vláda zabývat toto pondělí.