křesťané

Irácké jeptišky pálí všechno, čeho se dotkli džihádisté. Do mrtvého ticha se vrací život

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

REPORTÁŽ Z MÍSTA. Iráčtí křesťané se do svých domovů nevracejí. Jejich města a vesnice zůstávají i po vyhnání takzvaného Islámského státu pustá. Lidé vyčkávají v uprchlických táborech v sousedním autonomním Kurdistánu, kam se jim v červnu 2014 podařilo včas před islamistickými ozbrojenci utéct. Někteří čekají na úplnou porážku Islámského státu, jiní doufají v emigraci na Západ. Mrtvé ticho zůstává i v Karakóši, největším městě kdysi početné křesťanské menšiny na severu Iráku, kde natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

| ČRo, Kateřina Součková |Zprávy z domova

Skupina 16 křesťanských uprchlíků požádala o návrat z Česka do Iráku

Skupina 16 křesťanských uprchlíků, které letos do Česka přivezl Nadační fond Generace 21, požádala o návrat do Iráku. České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Iráčané chtěli minulý týden odejít do Německa, tuzemská policie je ale zastavila ještě před hranicemi. Od té doby pobývali v zařízení v Zastávce u Brna.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Skupina osmi iráckých křesťanů se vrací z Česka do Iráku

Osm iráckých křesťanů, kteří přijeli do Česka kvůli obavám o život v rodné zemi, se dnes vrací do Iráku. Ráno přijeli vlakem z Brna do Prahy, na ministerstvu vnitra si vyzvedli cestovní pasy a v 15 hodin odletěli pravidelnou linkou do Istanbulu. Křesťané patří do 90členné skupiny, jejíž přesídlení do České republiky zajišťovala a financovala Nadace Generace 21.

| ČTK, ČRo, mkp |Zprávy z domova

Němečtí policisté vrátí autobus s 25 uprchlíky z Iráku zpátky do Česka

Autobus s pětadvaceti křesťanskými uprchlíky z Iráku pošlou němečtí policisté zpátky do Česka, řekla Radiožurnálu mluvčí mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Skupinu si pak převezmou čeští policisté. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už požádal policii, aby využila všech prostředků k vrácení uprchlíků zpět do Iráku.