Kriminalistický ústav

Kriminalistický ústav v textech na iROZHLASU

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě, hájí se obžalovaný exšéf kriminalistického ústavu

Cítím se nevinný. Zhruba takto se u soudu hájil bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář. Podle obžaloby chtěl zvýhodnit svého tehdejšího náměstka při řešení dopravní nehody. Kolář se u soudu k celému incidentu vyjádřil vůbec poprvé a tvrdil, že nic takového neměl v úmyslu. "Naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě," uvedl v soudní ohrádce.

|Radek Kedroň, Hana Mazancová |Zprávy z domova

Státní zástupce obžaloval exšéfa kriminalistického ústavu. I přes obvinění zůstává ve funkci náměstka

Státní zástupce podal obžalobu na bývalého ředitele Kriminalistického ústavu Praha Pavla Koláře. Podle generální inspekce zneužil své pravomoci, když svého tehdejšího náměstka nepotrestal za dopravní nehodu. Trestní stíhání Koláře, který v současné době působí na ústavu jako náměstek, ale policejnímu vedení nevadí. Ve funkci i přes obvinění zůstává dál.

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Kriminalističtí experti chtějí nové sídlo. Stát bude kolem miliardy a mluví se o Zbraslavi

Současné sídlo Kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici je zastaralé. Proto se na policii rodí plán, jak přestěhovat prestižní útvar jinam. Nejlépe do nového. Cena? Kolem miliardy korun. Nová adresa by v roce 2022 mohla být na pražské Zbraslavi - v areálu, kde v současnosti sídlí Útvar rychlého nasazení či někdejší protimafiánská jednotka.

|Ľubomír Smatana, mkp, krw |Zprávy z domova

Soud odročil rozhodnutí o legálnosti vzniku databáze DNA pro potřeby policie

Vrchní soud odročil případ, ve kterém se Jiří Pivoda domáhá, aby ministerstvo vnitra vymazalo z databáze profil jeho DNA. Obává se zneužití citlivých údajů s tím, že databáze není upravena zákonem, pouze pokynem policejního prezidenta. Soud požádal ministerstvo vnitra, aby doložilo, zda policie eviduje vzorek, ze kterého byl vytvořený profil DNA. To však ministerstvo vnitra nedokázalo zodpovědět a soud tak případ odročil, dokud ministerstvo neodpoví.

|Evelyna Kulíšková, mka |nepoužívat - Věda

Otisky policie sbírá už 110 let. Snímá je štětečky z veverčích ocásků i světélkujícími chemikáliemi

Desítky tisíc zločinců nebo neznámých obětí vražd už pomohla policii identifikovat kriminalistická daktyloskopie. Technika, kterou čeští vyšetřovatelé oficiálně využívají více než sto let, vznikla v Anglii a o její rozvoj se velkou měrou zasloužil také český vědec Jan Evangelista Purkyně. Od roku 1903 je v českých databázích otisků prstů a stop více než půl milionu položek.