kriminalita

| ČTK |Zprávy z domova

Potřebujeme nové věznice a lépe zaměstnávat odsouzené, tvrdí Pelikán

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je nezbytné, aby v Česku vyrostly nové věznice. Pro výstavbu je vytipována řada lokalit, jejichž jména ale neuvedl. Výstavba by podle ministra měla snížit přeplněnost tuzemských věznic. Zároveň by se měly zlepšit podmínky pro práci s odsouzenými. Pelikán to dnes uvedl v diskusním pořadu FTV Prima.

| ČTK |Zprávy z domova

Školačce nabízel odvoz. Nešlo o kriminálníka, ale nezištného seniora, vysvětlila policie

Policisté se od února zabývali případem neznámého muže, který nabízel svezení autem devítileté školačce z Prahy 9. Postupně zjistili, že v daném místě nebyla tato nabídka ojedinělá, a proto prostřednictvím školy i městské části varovali děti i jejich rodiče. Nakonec však vyšlo najevo, že ke spolujízdě vyzýval nezištný senior, který prý takto pomáhá lidem už téměř 60 let. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Jan Daněk.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Novinka: stát může zločincům zabavit i majetek, který převedli na někoho jiného

Odsouzeným pachatelům některých trestných činů může stát nově zabavovat i ten majetek, který převedou na jinou osobu nebo do svěřenského fondu. Umožňuje to novela trestního zákoníku a řádu, která začala platit v sobotu. Cílem je účinněji bojovat s organizovaným zločinem. Rozšířené zabavení majetku je možné využít například u pachatelů odsouzených za praní špinavých peněz, přijetí úplatku nebo za výrobu drog. Zabavovat majetek bylo v omezenější formě možné i dosud, nejčastěji šlo o automobily. Ty pak dražilo například ministerstvo vnitra.

| ČTK, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Češce zadržené v Kambodži hrozí až 5 let vězení, je podezřelá z výroby drog

Kambodžská policie v úterý zadržela pět cizinců a obvinila je z nelegální výroby drog. České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že je mezi zadrženými i Češka, které by mohlo hrozit až pětileté vězení. Server Cambodia Expats ale upozornil, že v Kambodži platí mimořádně přísné protidrogové zákony a tresty bývají mnohem přísnější.

| mls |Zprávy ze světa

Tajemný ‚anděl pomsty‘ postřílel lupiče v autobusu. Hrdina, nebo zločinec? ptá se Mexiko

Ze zadního sedadla autobusu sledoval, jak čtveřice gangsterů surově okrádá cestující. Pak vstal, přesně mířenými ranami lupiče postřílel a vrátil okradeným jejich věci, načež vystoupil a zmizel v ranní tmě. Ještě předtím však zavázal přítomné mlčenlivostí. Identita „anděla pomsty“ tak zůstává tajemstvím – navzdory tomu, že jeho příběh strhl celé Mexiko.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

‚Migranti lezou do zahrad a kradou dobytek.‘ Obyvatelé obce Moria na Lesbu volají po domobraně

V uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos opět hořelo. Kontejnery azylového úřadu Evropské unie zapálili migranti, kteří si stěžují na přeplněné zařízení a pomalé tempo vyřizování žádostí o azyl. Místní lidé zase dávají uprchlíkům za vinu klesající počet turistů a rostoucí kriminalitu. Někteří volají i po zřízení domobrany, řekli zpravodaji Českého rozhlasu.

| ČTK |Zprávy ze světa

Místo úsměvu baseballová pálka. Zlí klauni děsí na obou stranách Atlantiku

Klaun. To slovo by mělo lidem vykouzlit na tváři široký úsměv při představě postavičky, která šmajdá v příliš velkých botách, s očima vytřeštěnýma permanentním údivem a grimasami zvýrazněnými namalovaným širokým úsměvem - nebo naopak svěšenými koutky úst. Ovšem stejně jako postavy zlobivých, zlověstných i vysloveně zlých klaunů pronikly do populární kultury, tak se pravidelně zlí klauni objevují i v ulicích měst - a zdá se, že období před Halloweenem je obzvlášť přitahuje.

| ČTK |Zprávy z domova

Kvůli obchodům s nezdaněným lihem čelí obžalobě dalších sedm lidí, skupina kolem Likérky Drak

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství podali v těchto dnech obžalobu na sedm lidí kvůli obchodování s nelegálním lihem pocházejícím od podnikatele Radka Březiny. Škoda způsobená státu byla vyčíslena na 1,25 miliardy korun. Státní zástupce Robert Henzel řekl, že jde o skupinu kolem Likérky Drak v čele s někdejším jednatelem Pavlem Čanigou.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Střelec z Mnichova byl rasista, považoval se za árijce, pohrdal Araby a Turky, píší Němci

Střelec, který minulý pátek v Mnichově zabil devět lidí, než spáchal sebevraždu, byl rasista a příznivec krajní pravice. S odvoláním na zdroje z vyšetřování to dnes napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Při svém řádění v oblasti nákupního střediska Olympia si útočník podle policejních zdrojů vybíral své oběti mezi lidmi přistěhovaleckého původu.

Policie obvinila tři lidi kvůli obchodu s padělanými obrazy. Mezi nimi i známého překupníka s uměním Fröhlicha

| ČRo, Markéta Chaloupská, Janek Kroupa |Zprávy z domova

Ostravská policie zadržela v domě jednoho z nejznámějších překupníků uměleckých děl Jaroslava Fröhlicha desítky obrazů známých malířů. Třeba od Emila Filly nebo Čestmíra Janoška. Kriminalisté mají podezření, že většina děl by mohla být falešná. Spolu s Fröhlichem detektivové obvinili i Fröhlichovu manželku a ještě jednoho muže.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Británie zřejmě vydá do Česka stíhaného Savova. Budeme se dál bránit, uvedl podnikatelův mluvčí

Británie zřejmě vydá do Česka podnikatele Františka Savova stíhaného v souvislosti s krácením daní a legalizací výnosů z trestné činnosti. Informaci v pondělí potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Ohledně dalšího postupu vydávacího státu odkázala na britskou stranu. Savovův mluvčí Jan Hrubeš říká, že se podnikatel bude proti rozhodnutí dál bránit.

|Pavel Novák, ČRo |Zprávy ze světa

Muž, který zabíjel v Nice, byl v mládí psychicky labilní, uvedl psychiatr

Při vyšetřování útoku v Nice se objevují další a další informace o pachateli Mohamedovi Bouhlelovi. Muž, který na promenádě ve francouzském letovisku najížděl nákladním autem do lidí a 84 jich zabil, byl údajně už v dětství psychicky labilní. Televizi BFM to řekl psychiatr, který ho před lety ošetřoval. To, jaké měl vrah ke svému činu pohnutky, však zatím není jasné.

| ČTK |Zprávy z domova

Národní centrála proti zločinu nebude řešit jednu živou kauzu, o ní rozhodnou žalobci

Vznikající Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se nebude moci zabývat jednou živou kauzou. O tom, kdo její vyšetřování povede, rozhodnou žalobci. Vyplývá to z podkladů pro zítřejší jednání vlády. Nejspíš jde o případ úniků z policejních spisů. Vláda se bude zabývat reorganizací policejního sboru podruhé. Ministři se také dozvědí, jak se dnes policie a vnitro vypořádaly s připomínkami žalobců ke změnám uvnitř policie.

| ČRo |Zprávy z domova

Expolicista Kadlec jedná o splátkách. Škoda za bourání do aut zřejmě přesáhne 1,6 milionu

Bývalý policista Karel Kadlec bude muset za nabourání 29 aut na pražských Vinohradech zaplatit zřejmě přes 1,6 milionu korun. Uvedl to mluvčí České kanceláře pojistitelů. Právě kancelář škody nyní platí, protože Kadlec neměl povinné ručení, peníze po něm však bude zpětně vymáhat. Podle Kadlecova advokáta Karla Brücklera bývalý policista s kanceláří jedná a vše by mohl mít splaceno do konce roku.