Nemocnice budou poskytovat jen neodkladnou a nezbytnou péči podle dostupných sil a prostředků, uvedl po jednání krajského krizového štábu hejtman Petr Kulhánek (za STAN).
V rozhovoru pro Radiožurnál na ministerský dokument o strategii očkování Vondrák reagoval podrážděně a označil ho za nezávazný „nicneříkající dopis zcela obecného charakteru“.
Sám ministr je momentálně v domácí izolaci, a to kvůli pozitivnímu testu na koronavirus. Nákaza mu ale podle vlastních slov nebrání v práci a účastní se jednání vlády i Ústředního krizového štábu.
Karel Havlíček za vládu také připustil, že za druhou vlnu koronaviru nese spoluodpovědnost. „Neseme i my jako vláda, i ti, kteří nebyli důrazní a nenosili roušky,“ řekl.
Plénum krizového štábu se původně mělo sejít ve středu, jeho jednání ale bylo odloženo právě kvůli zasedání vlády, která se v ten den dohodla na vyhlášení nouzového stavu.
Posun voleb není podle Hamáčka „na stole“, označil to jen za hypotetickou možnost. Situace kolem šíření koronaviru by podle něj musela být zásadně horší.
Babiš názorový obrat zdůvodnil špatnou komunikací mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji. Předseda vlády do té doby obnovení krizového štábu odmítal.
Z důvodu šíření nákazy se bude od příštího týdne na vysokých školách v Praze vyučovat distančně. Ministerstvo zdravotnictví od pátku zavedlo roušky při vyučování v celé zemi.
Svolání štábu prosazuje většina opozice, včetně občanských demokratů, Pirátů či lidovců. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se ohledně štábu opakuje situace z března.
Vláda podle šéfa Svazu měst a obcí zklamala v několika ohledech: nedodávala obcím informace o nakažených, vzala jim bez upozornění část peněz z rozpočtu nebo nesepsala pravidla pro lidi bez domova.
Krizový štáb po skončení nouzového stavu nadále fungoval, ale pouze v omezeném režimu. Stálá pracovní skupina se po 17. květnu scházela jednou týdně, méně často byly i schůzky pléna štábu.
„Osobně si myslím, že letos směřujeme ke schodku 500 miliard korun, ale ráda bych doplnila, že příští rok by už podobný deficit být neměl a měli bychom se snažit, aby ten schodek byl co nejmenší.“
Práce krizového štábu bude podle Hamáčka probíhat ve volnějším režimu. Stálá pracovní skupina, která se scházela každý den, se nyní bude scházet jednou týdně.
Za uplynulých 24 hodin se koronavirus SARS-CoV-2 potvrdil u dalších 10 559 testovaných. V zemi se 146 miliony obyvatel jde o třetí nejvyšší denní přírůstek.
Na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že bude požadovat prodloužení nouzového stavu a navrhne rozvolňování přísného režimu na hranicích.
Mnoho pendlerů za hranici odjelo, řada z nich si to ale nemůže především z rodinných důvodů dovolit. Uzavření hranic vnímají velmi negativně i starostové příhraničních obcí.
„Ukazuje se, že Česká republika má spoustu high endových produktů, to znamená špičkových věcí, které se ze zahraničí získat nedají nebo kvalita je nižší,“ řekl Hamáček.
Současný předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jmenován zplnomocněncem vlády a bude se plně soustředit na zdravotnictví a inteligentní karanténu.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) má zásobování krajů, jejich nemocnic a záchranných služeb má na starosti vnitro prostřednictvím hasičů, požadavku tak nerozumí.
Podle ministra zdravotnictví nejsou data o nárůstu nakažených nejpříznivější. „Byť se nám daří bránit skokovým nárůstům. Zatím by opatření měla zůstat,“ dodal Vojtěch.
Podle výsledků loňského sčítání bylo minulý rok na jaře v Česku 24 830 lidí bez domova. Nejvíc osob bez stálého bydlení, mezi nimiž převažují muži, bylo v Moravskoslezském kraji a v Praze.
Babiš také vyzval všechny parlamentní strany, aby ukončily politické půtky a spolupracovaly. Uvedl to v úterý v úvodu schůze sněmovny, která má schvalovat vládní opatření.
Role zastupitelské demokracie je klíčová i teď. Senát projednával předložené zákony a hlavním tématem byla koronavirová krize a její řešení. Horní komora ocenila hlavně práci lidí v prvních líniích.