Firma Vafo Praha, největší český výrobce prémiových krmiv pro psy, kočky a další drobná domácí zvířata, zákaz předjímala. Podle ní jde přesto o nepříjemnou ztrátu.
„Balíky dostanou v noci nohy,“ říká farmář z Tachovska o seně, které mu lidé kradou. Do balíků proto nainstaloval čidla, v noci na mobilu sleduje, kam putují a pak si pro ně přijde i s policií.
Zvířata v českých zoologických zahradách projedí ročně miliony korun. Například zoo ve Dvoře Králové dá každý rok na potravu pro zvířata zhruba jedenáct a půl milionu korun. O něco vyšší částku vynaloží plzeňská zoologická zahrada.
Letošní suché léto se projevilo i na krmivu pro dobytek, což ovlivní zemědělce i příští rok. Někteří zaseli obilí s tím, že ho budou příští rok sklízet ještě zelené právě na krmivo. To se projeví na jejich výdělku.
Jen za krmení psů a koček dají Češi dohromady 7 miliard korun za rok. Nejsou ale zdaleka jediní, lidé po celém světě za péči o domácí zvířata utratí až 2 a půl bilionu korun ročně. Využívají toho hlavně nadnárodní potravinářské firmy, jako je třeba švýcarský koncern Nestlé nebo americký výrobce tyčinek Mars, pro které se výroba krmiva stává výnosnější než produkce potravin pro lidi.
Lidé donesli do Českého rozhlasu Region a do jihlavské zoo rekordní množství granulí, konzerv a pamlsků. Ve sbírce Vánočky nejen pro kočky se podařilo vybrat více než 300 kilogramů různých věcí.
Skoro tisíc německých krmných chovů je kvůli aféře s dioxiny stále zavřených. Většinou jde o prasečí farmy. V Berlíně ministři zemědělství všech spolkových zemí řeší, jak zabránit opakování skandálu.
Německo představilo akční plán, který má zabránit opakování skandálu s toxickými dioxiny v krmivu pro hospodářská zvířata. Spolková ministryně pro výživu Ilse Aignerová požaduje zavedení přísnějších kontrol výrobců krmiv.
Kvůli dioxinům ve vejcích a masu v Německu zakázalo mnoho evropských zemí jejich dovoz. V samotném Německu dioxinový skandál každým dnem narůstá do větších rozměrů. Dnes by měly být známy další analýzy kontaminovaného krmiva.
Skandál kolem dioxinů v Německu se rozjíždí na plné obrátky. Podle serveru Spiegel Online už postihl 13 ze 16 spolkových zemí a úřady kvůli němu nechaly preventivně zavřít přes 4700 chovů.