kroupy

|Jana Klementová |Zprávy z domova

Česko v neděli zasáhnou velmi silné bouřky, doprovodí je kroupy a přívalové deště

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. V neděli zasáhnou celé Česko. Na východě budou velmi silné, doprovodí je přívalové deště s dvoucentimetrovými kroupami a silný vítr. Výstraha platí pro všechny kraje. Od nedělní osmé hodiny ranní hrozí silné bouřky hlavně v jižních Čechách, na Pardubicku, Vysočině a Rychnovsku. Po obědě se bouřky přesunou dál na východ.

Kroupy v Českém Krumlově poškodily auta, silničáři nadílku odklízeli pluhem

|Jitka Cibulová Vokatá, Martin Pokorný |Regiony

Bouřka s kroupami o průměru pět centimetrů dnes odpoledne zasáhla Český Krumlov. Kroupy poškodily i několik aut, další škody zatím není možné vyčíslit. Kvůli ledové nadílce vyjeli na Českokrumlovsku i silničáři s pluhem. Mezi Malonty a Pohorskou vsí totiž ležela souvislá vrstva krup. V Malontech navíc zabily kroupy tři čápy. Ledové hrudky o velikosti holubích vajec usmrtily samici se dvěma mláďaty.

| ČTK |Zprávy z domova

Východní Čechy a Moravu zasáhnou odpoledne bouřky s kroupami

V Česku se na většině území dnes odpoledne a večer místy opět vyskytnou silnější bouřky, doprovázené přívalovým deštěm, kroupami a nárazy větru. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí ve Středočeském kraji pro Mělnicko, Mladoboleslavsko, Nymbursko, Kolínsko a Kutnohorsko. Dále pro celý Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj, Vysočinu a celou Moravu.

|Jitka Cibulová Vokatá, Zdeňka Jílková, Andrea Švubová, Michaela Vydrová, Šárka Škapiková, Pavla Sofilkaničová, Simona Bartošová, Drahomíra Bačkorová |Regiony

Silné bouřky lámaly stromy. Desetitisíce lidí jsou bez proudu

Českem se v noci přehnaly bouřky. Intenzivní lijáky, krupobití i vichřice už ale postupně odcházejí směrem na východ. Studená fronta teď postupuje přes Moravu a Slezsko. Společnost ČEZ vyhlásila kvůli poruchám elektřiny kalamitní stav. Ten platí pro okresy Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník, Ostrava a Karviná. Bez proudu mohou být desetitisíce lidí.