Kukuřice je na Hané tradiční plodinou, která se pěstuje desítky let. Letošní rostliny ale vypadají poněkud jinak, než obvykle. Některé mají kvůli suchu zvláštně zkroucené listy.
Čína nepřijala přes 500 tisíc tun kukuřice ze Spojených Států. Plodina nesplňuje čínské standardy, protože je geneticky modifikovaná. Podle analytiků může být důvodem odmítnutí, to že Čína má letos dostatek vlastní kukuřice. Čína argumentuje tím, že je kukuřice geneticky modifikovaná.
K závěru se na Olomoucku blíží sklizeň kukuřice na siláž. Po útlumu živočišné výroby ji nyní zemědělské podniky často používají ne jako krmivo, ale jako pohon do bioplynových stanic.
Pokud se naplní prognózy klimatologů a podnebí se skutečně výrazně oteplí, hlavním zdrojem potravy pro miliony lidí se stanou banány. Klíčovým plodinám – kukuřici, rýži, pšenici a bramborám, které mají raději chladnější a vlhčí klima, se totiž bude dařit čím dál hůř.
Letošní sklizeň obilovin včetně kukuřice klesne o pětinu na 6,54 milionu tun. Půjde tak zřejmě o třetí nejnižší sklizeň za posledních deset let. Vyplývá to z odhadu sklizně Českého statistického úřadu.
Výsledky poslední studie o geneticky upravené kukuřici jsou alarmující. Prokazují jednoznačně toxické účinky, a to v krátkodobém časovém horizontu. Francouzské ministerstvo zemědělství se bude těmito výsledky ihned zabývat, a pokud se výsledky studie potvrdí, zakáže dovoz GMO kukuřice do Francie.
Kukuřice, pšenice, rýže. Na dostatek těchto základních plodin spoléhají obyvatelé celé planety. Aktuální vlna suchého a horkého počasí od Spojených států přes jižní a východní Evropu až po ruskou Sibiř ale žene jejich ceny na světových trzích nahoru. Dopady slabší úrody jsou v jednotlivých regionech dost odlišné.
Zemědělci v Humpolci zkoušejí zasít kukuřici do ozimého žita. Neobvyklým způsobem setby chtějí bojovat proti splavování půdy z polí. Inspiraci načerpali u zemědělců v Rakousku.
Každá třetí brambora vypěstovaná v Česku pochází z Vysočiny. Brzy už to nemusí platit, protože brambory tam z polí vytlačuje kukuřice. Na mnoha místech stojí nebo se mají stavět bioplynové stanice, které spotřebují obrovské množství kukuřičné siláže. Kukuřice na Vysočině pokryje řádově tisíce hektarů. Její rozšiřování má ale i řadu odpůrců.
Česko se stává evropským lídrem v pěstování geneticky modifikovaných plodin. V rozloze plochy oseté geneticky upravenou kukuřicí jsme na druhém místě za Španělskem. Zatímco některé evropské státy pěstování zmutované kukuřice rovnou zakázaly, v Česku její plocha neustále roste.
Olomouckým zemědělcům přibyly další starosti. Kromě počasí, které jim zničilo část úrody obilí, jim teď dělá vrásky na čele také exotický brouk. Zemědělci se bojí, že brouk bázlivec kukuřičný ohrozí kukuřici.
Evropská komise dala zelenou dovozu geneticky upravené kukuřice. Tři odrůdy této plodiny mohou být v příštích deseti letech dováženy do všech členských zemí, tedy i do České republiky. Problematika geneticky upravených zemědělských plodin je důvodem častých rozepří uvnitř pětadvacítky.