kultura

| ČTK |Literatura

Jako mladík přežil holokaust, teď o tom vydal knihu. Skvělá čeština a detaily, chválí ji Topol

Knížku vzpomínek Co odvál dým aneb jak jsem přežil holokaust autora Miloše Bondyho ve středu představili v Knihovně Václava Havla. Třiadevadesátiletý pamětník hrůz druhé světové války na poslední chvíli kvůli zdravotnímu stavu do Prahy nepřijel. Poslal dopis, ze kterého pozdrav přítomným přečetla režisérka Olga Sommerová, která se s Bondym léta přátelí. Miloš Bondy v Osvětimi přežil několik selekcí do plynu a zrůdné lékařské pokusy. V závěru války přežil pochod smrti a vrátil se do vlasti. Dnes žije ve Švýcarsku.

| ČTK |Film

V Rusku blokují uvedení filmu Rychle a zběsile 8. Obávají se, že v kinech porazí domácí snímek

Do ruských kin má už brzy přijít očekávaný domácí velkofilm Vremja pervych (Doba průkopníků), kosmické drama o prvním výstupu člověka do kosmického prostoru. Dobrodružnou výpravu sovětského kosmonauta Alexeje Leonova z roku 1965 líčí režisér Dmitrij Kiseljov na pozadí vesmírného soupeření supervelmoci Sovětského svazu a Spojených států. Slavnostní premiéra snímku se v Moskvě konala ve středu, do kin má film ve formátu 3D přijít 6. dubna.

| ČRo |Film

Akademici Masaryka svými prohlášeními poškozují, o nasazení do kin věděli, brání se distributor filmu

Přestřelka nad filmem Masaryk a jeho úspěchem na Českých lvech pokračuje. Nově se ohradil proti kritice, že předčasným a limitovaným promítáním filmu na konci roku tvůrci taktizovali, ředitel distribuční společnosti BIOSCOP, která ho posílá do kin. Masaryk se zatím promítal pouze týden na konci loňského roku v pražském kině Lucerna, což někteří lidé z filmového průmyslu považují za zneužití pravidel.

| moš |Film

Tweetoval fotku Emmy Stoneové a popletl obálky. Vyšetřování ukázalo viníka trapasu na Oscarech

Rychlé vyšetřování společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), která odpovídá za obálky s vítězi filmových Oscarů, podle všeho odhalilo viníka trapasu při letošním vyhlašování cen. Jako nejlepší film roku totiž moderátor Warren Beatty přečetl La La Land místo jména skutečného vítěze - snímku Moonlight. Záměnu se povedlo napravit až poté, co na pódium vystoupili tvůrci nesprávného filmu. Vinu za to nese zaměstnanec, který Beattymu podal náhradní obálku z kategorie, v níž opravdu zvítězila protagonistka původně ohlášeného filmu La La Land.

| ČTK |Film

Zemřel americký herec Bill Paxton, astronaut z filmu Apollo 13

Ve věku 61 let v neděli zemřel americký herec Bill Paxton. Byl známý rolí astronauta z filmu Apollo 13 či ze snímků režiséra Jamese Camerona. Podle agentury AP o jeho úmrtí informoval zástupce rodiny. Příčinou smrti prý byly pooperační komplikace.