Plná a intenzivní chuť, sametová, ale taky lehce nahořklá vůně čerstvě namletých pražených kávových zrnek a taky krémová oříškově hnědá pěna. To všechno ve velmi kompaktním podání malého šálku.
Několik desítek Yaganů stále žije, poslední generace ale jazykem mluvit neumí. „S příchodem nových generací se komunita přestala jazyk učit. Byl totiž považovaný za izolovaný.
I když voroplavba, tedy doprava dřeva plavením po řece, jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé, uvádí české ministerstvo.
Firma Rautis , která sídlí v podkrkonošské obci Poniklá, je jediná na světě, která podobné ozdoby vyrábí.Tamní skláři používají stejné postupy, jako jejich předchůdci před více než sto lety.
V pravidelném výběru z médií, který sestavil Radiožurnál, se dočtete například o opatřeních, které by měly živnostníkům zpřístupnit platební terminály a omezit tak používání hotovosti.
Česká republika má na seznamu zapsán mužský lidový tanec ze Slovácka Verbuňk, masopustní průvody s maskami na Hlinecku, sokolnictví, jízdu králů na Slovácku a Hané, loutkářství a modrotisk.
Vzácná etiopská koruna z 18. století vrací do vlasti. Jednadvacet let ji ukrýval ve svém bytě v Nizozemsku etiopský politický uprchlík, který nyní usoudil, že je již pro korunu v Etiopii bezpečno.
„Jedná se o opravdu specifickou skupinu památek, zejména památek technických v poměrně velké rozloze hornické krajiny,“ shrnul výjimečnost památek náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.
O zápis této metody ozdoby textilu známé z 18. století do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.
V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů a nejpopulárnější turistické atrakce tibetské metropole Lhasa, v sobotu vypukl rozsáhlý požár.
Syrskou občanskou válkou trpí miliony lidí, ohrožuje ale i památky, které patří mezi poklady světové historie. Do jejich záchrany se nyní zapojí i české Národní muzeum.
Tradiční mongolský zpěv nebo severokorejské nakládané zelí kimči jsou jen dvě z hned několika nových položek na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Rozhodl o tom výbor organizace, který zasedá v Namibii.
Organizace Islámský stát ve velkém rozprodává starověké artefakty. Zisky jí pomáhají financovat vojenské operace. Na nebezpečí pro historické památky Blízkého východu upozornila výroční konference UNESCO v Paříži.
V Kyselce na Karlovarsku dnes začíná lázeňská sezona, přestože tamní lázně už přes 20 let nefungují. Dnešní akce má přimět majitele, aby skončili s devastací kulturních památek, které v Kyselce jsou. Historicky první otevírání lázeňské sezony pořádá Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky.