Jednotky syrských Kurdů ve středu vyhlásily vítězství nad pokusem džihádistů otevřít věznici. Situace se ale zkomplikovala. V areálu se podle kurdských vojenských sil nadále brání až 90 ozbrojenců.
Novinář dostal trest za zprávu z tiskové konference, která odsuzovala tureckou intervenciv oblasti syrského Afrínu. Byla zde přečtená deklarace nazvaná „Jsme na straně míru, nikoli války“.
„Vládní blok nám nemůže čelit na politické úrovni, a proto zahájil válku proti HDP za použití justičního a bezpečnostního systému, který ovládá,“ uvedla předsedkyně HDP Pervina Buldanová.
Dříve prý Všelichová pohlížela kriticky na novináře a humanitární pracovníky investující do své bezpečnosti peníze, které mohly pomoci lidem ve válkou zasažených oblastech.
Letadla přepravila příslušníky tureckých speciálních sil do oblasti severoiráckého údolí Haftanin. Podle tureckého ministerstva obrany předcházelo výsadku intenzivní ostřelování tohoto území.
Muž je údajný člen strany PKK, kterou považují Spojené státy, Evropská unie a Turecko za teroristickou organizaci kvůli jejímu boji proti tureckému státu. Policie muže umístila do vyšetřovací vazby.
Už na začátku křehkého příměří bylo zřejmé, že bude trvat jen tak dlouho, dokud ho Ankara bude chtít. Vzhledem k rozložení sil je zřejmé, kdo by z nové války těžil nejvíce.
Agentura AFP získala možnost nahlédnout do jedné z věznic, kterou v Sýrii střeží Kurdové. Jsou v ní i těžce nemocní, leží a sedí na podlaze jeden vedle druhého.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu obě rezoluce na twitteru odsoudil. Americkou vládu vyzval, ať se střeží dalších kroků, které by mohly poškodit vzájemné vztahy obou zemí.
Podle oddílů syrských Kurdů YPG, které jsou součástí arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF), se zátah odehrál poblíž syrského pohraničního města Džarábulus.
Vlnu kritiky, domácí i mezinárodní, vyvolalo rozhodnutí prezidenta Trumpa stáhnout všech pár tuctů amerických vojáků z jejich stanovišť na syrsko-turecké hranici.
„My tady potřebujeme mír. Lidé jsou zabíjeni a trpí,“ říká Hatice Çeviková, která je v Turecku ojedinělým případem veřejné kritiky vojenské operace v severní Sýrii.
„Osobně bych byl pro další ekonomický tlak na Turecko. Nicméně musel by být jednomyslně schválený unií… Já osobně bych pro sankce byl,“ řekl český ministr zahraničí.
V kurdské části severní Sýrie vyprší dočasný klid zbraní, který s Tureckem dohodly USA. Co si o tažení prezidenta Erdogana proti Kurdům myslí turečtí obyvatelé? Byl odchod USA strategickou chybou?
Členové kurdských milicí YPG, jež Turecko řadí k teroristům, stříleli protitankovými zbraněmi na turecké vojáky, kteří byli na pozorovací misi u pohraničního města Tall Abjad.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v Bruselu tureckou ofenzívu označil za „šílenost“ a řekl, že to, co se v minulých dnech dělo v Sýrii, je velkou chybou NATO a Západu.
Americký viceprezident Mike Pence oznámil, že bylo v oblasti dohodnuto příměří a turecká strana svou operaci přeruší do 120 hodin. Prezident Donald Trump uvedl, že klid zbraní zachrání miliony životů.
Prezident uvedl, že zásadně nesouhlasí s tvrzením, že Kurdové jsou teroristé. Kurdské jednotky známé jako pešmergové podle něj byly nejúčinnější silou v boji proti Islámskému státu.
Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti Kurdům.