Koruna byla vůči euru tento týden vůbec nejslabší od předloňského jara. Její kurz nejprve v pondělí a pak znovu ve čtvrtek prolomil hranici 25 korun za euro.
„Koruna je nejsilnější od poloviny roku 2011. Silnější už byla pouze v roce 2008, když se před vypuknutím světové finanční krize obchodovala mírně pod 24 korun za euro,“ upozornil analytik Gürtler.
Jednotná evropská měna euro se poprvé od konce roku 2002 propadla pod paritu s americkým dolarem a krátce před 15.00 středoevropského letního času se prodávala zhruba v kurzu 0,9998 dolaru.
Důvodem oslabování koruny jsou obavy investorů z toho, že s novým guvernérem přestane ČNB prosazovat další růst úrokových sazeb. Znepokojovat je také může Michlův netradiční přístup k měnové politice.
Česká národní banka začala intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny 4. března. ČNB tehdy uvedla, že má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy.
Dosavadní razantní zpřísňování měnové politiky ČNB vede k tomu, že měnové podmínky v Česku se utahují nejrychlejším tempem v ekonomicky rozvinutém světě. To zatraktivňuje korunu v očích investorů.
Podle analytika Tomáše Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení.
Optimismus investorů táhne vzhůru i cenu akcií. Opět také roste zájem o tituly, které v koronavirové krizi ztrácely, připomíná Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus.
I dva měsíce před spuštěním elektronické neschopenky má systém stále slabiny, upozorňuje Mf Dnes.
Co se píše jinde? Dozvíte se v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Kurz koruny k euru se dopoledne dostal pod hranici 26,03 Kč/EUR. Česká měna tak je vůči euru nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila kurzové intervence.
Česká koruna posílila vůči euru pod 26,30 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od dubnového konce intervencí České národní banky, která od listopadu 2013 držela nejsilnější kurz na 27 Kč/EUR.