kurzarbeit

|Lenka Jansová, Zuzana Petráňová, Tereza Chlubná, Anna Kottová |Zprávy z domova

Koalice podpoří kurzarbeit i zákon o prokazování původu majetku

Vedení všech tří koaličních stran se na večerním jednání shodlo na zavedení takzvaného kurzarbeitu, tedy státní podpoře firmám v ekonomických potížích. Chtějí tak pomoci podnikům, které musí propouštět kvůli ekonomické krizi nebo vzájemným sankcím mezi Evropskou unií a Ruskem. Koaliční rada se také dohodla na návrhu zákona o prokazování původu majetku. Rozdílová částka, při které bude možné majetek prověřit, se sníží.

|Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová |Ekonomika

Projekt Vzdělávejte se pro stabilitu pomůže firmám překonat krátkodobé potíže

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes představilo českou verzi takzvaného kurzarbeitu. V rámci projektu Vzdělávejte se pro stabilitu stát v první fázi rozdělí 400 milionů korun firmám, které zápasí s dočasnými ekonomickými problémy. Uhradí náklady na platy zaměstnanců a jejich rekvalifikaci v době, kdy by jinak společnost musela propouštět.

|Dana Votýpková, Naďa Bělovská, Alena Adámková |Ekonomika

Budeme pracovat jen čtyři dny v týdnu?

Čtyři dny práce a tři dny volna. Tak by mohl vypadat běžný týden, pokud projde návrh vlády. Na zkrácení pracovního týdne se dohodli zástupci ministerstva práce a financí, odborářů a zaměstnavatelů, napsaly páteční Hospodářské noviny. Zaměstnavatelé takový záměr vítají, ekonomové jsou naopak vůči efektu takového plánu značně skeptičtí, zjistilo Rádio Česko.