O tom, co Češi nejčastěji nakupují v době koronakrize, píše Mf Dnes. A Právo představuje nový počítačový program s názvem Pero. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Během nouzového stavu, který před polovinou března vyhlásila vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru, klesla v Česku koncentrace oxidu dusičitého v ovzduší o více než desetinu.
„Typickým příkladem problémových budov jsou ještě nedávno tolik populární open space kanceláře,“ říká Marcela Skřehotová ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví.
Úterní tisk se věnuje také řidičům aut, kteří blokují provoz tramvají a unikají pokutám nebo stavu ovzduší v Evropě, který se za posledních 30 let zlepšil.
Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.
Pinsky v jednom ze stanů napodobuje zcela čisté ovzduší z norského ostrova, v dalších se snaží do co největších podrobností vytvořit vzduch, jaký se vyskytuje v Londýně, Sao Paulu, Dillí a Pekingu.
Česko podle svazu dlouhodobě neplní evropské normy na kvalitu ovzduší polétavého prachu, oxidu dusičitého a benzo(a)pyrenu. Čas na nápravu má do roku 2020, potom mu hrozí pokuta v řádu miliard korun.
Výsledky expertů z programu Conspiro jsou alarmující. V místech, kde se topí dřevem nebo uhlím, lidé často dýchají horší vzduch, než kdyby žili přímo na komíně tepelné elektrárny.
„Bez snížení emisí CO2 a dalších skleníkových plynů bude mít změna klimatu na Zemi ničivé a nezvratné následky," varoval generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.
Polsko prohrálo spor o smog. Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek rozhodl, že Polsko porušilo unijní předpisy o kvalitě ovzduší. Rozsudek otevírá cestu pro možné sankce.
Čím dál více Poláků si uvědomuje, jak je polské ovzduší znečištěné. Obchod s výrobky proti smogu kvete. Prodejci nabízejí různobarevné roušky a ochranné kosmetické prostředky, píše agentura DPA.
Dva aktivisté z Greenpeace vylezli na balkon ministerstva průmyslu a obchodu. Zde umístili transparent „ministerstvo uhlí a smogu“. Přivolaná policie aktivisty zatkla a transparent odstranila.
Nejvyšší správní soud zrušil některé části programu zlepšování kvality ovzduší na Ostravsku. V dosavadní podobě by pravděpodobně nepřinesl změnu k lepšímu, chybělo vyčíslení přínosu opatření.
Chorvatští hasiči i nadále bojují s rozsáhlými lesním požáry na pobřeží Jadranu. Chorvatská média informovala o rozšíření ohně i na skládky u Splitu, v okolí se údajně šířil nesnesitelný zápach.
Polský Žywiec má nejvíc znečištěné ovzduší v Evropě, vyplývá ze zprávy Světové zdravotnické organizace. U našich severních sousedů je podle ní 33 z 50 nejvíc znečištěných evropských měst. Polské úřady výsledky zprávy odmítají, jako zastaralé a nepřesné.
Navenek obyčejná bílá dodávka s nápisy "Měříme kvalitu ovzduší". Uvnitř ale najdeme plně vybavenou laboratoř. V Ostravě se vozidlo pohybovalo už minulý rok, letos se ale zaměří více na studium prachu.