kvalita potravin

|Filip Nerad |Ekonomika

Dvojí kvalitu potravin bude řešit Evropská komise. Neférová obchodní praktika, hodnotí dosavadní praxi Jourová

Problém rozdílné kvality potravin v Evropské unii bude řešit Evropská komise. S unijními ministry zemědělství se na tom v Bruselu dohodla eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Věra Jourová (ANO). Nejprve chce přesnější výklad evropských ustanovení o ochraně spotřebitele. Na horší kvalitu stejných výrobků prodávaných na východě unie než na západě si stěžují nové členské země včetně České republiky.

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Kvalita jako na Západě. Visegrád chce, ať Brusel zasáhne proti dvojím standardům potravin

Země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, vyzývají Evropskou komisi, aby řešila problém rozdílné kvality potravin. Řada nadnárodních výrobců a obchodních řetězců prodává zboží pod stejným názvem, ale s jiným složením. Kvalita potravin prodávaných ve střední Evropě je přitom nižší než v Německu nebo v Rakousku. Dokázalo to i několik srovnání, která se v jednotlivých zemích uskutečnila.

|Lucie Maňourová, Veronika Neprašová |Ekonomika

Potravinářská komora propaguje potraviny s evropským certifikátem kvality

O tom, které české potraviny získaly od Evropské unie certifikát kvality, nemají čeští zákazníci většinou ani tušení a z obalů potravin znají obvykle jen tuzemskou značku Klasa nebo Regionální potravina. Potravinářská komora to teď chce změnit a evropské označení kvality potravin chce dostat do širokého povědomí Čechů a Češek.