Květoslav Svoboda

Květoslav Svoboda v textech na iROZHLASU

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Na Barcelonu, která hostí MS, má české plavání emotivní vzpomínky

Právě dnes dorazila do Barcelony výprava českých bazénových plavců, která už v neděli začne na zdejším mistrovství světa bojovat s těmi nejlepšími plavci světa. Ve třináctičlenné výpravě byste už ale marně hledali ikonu českého plavání posledních 15 let Květoslava Svobodu. Vlajkonoš české výpravy na olympiádě v Aténách přitom má právě na Barcelonu hodně příjemné vzpomínky. Na světovém šampionátu se zde představil před 10 lety.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Rok 2012 přinesl hned dvojí zemětřesení v českém plavání

Neuvěřitelných 13 medailí dokázali v tomto roce vybojovat čeští plavci na evropských nebo světových šampionátech, a po téměř deseti letech tak opět dali vzpomenout na výjimečné úspěchy jmen, jakými byli Květoslav Svoboda nebo Ilona Hlaváčková. Letošní rok byl ale přelomový nejen díky zmíněným medailovým žním, ale i díky tomu, že v českých bazénech byla zahájena jakási generační obměna.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Na zesnulého Nora Oena se na plaveckém ME vzpomíná v slzách

Probíhající plavecké mistrovství Evropy v Debrecínu hostí celou řadu velkých plaveckých hvězd. Ať už jde namátkou o dvojnásobného německého mistra světa Biedermana nebo osminásobného evropského šampiona Maďara Cseha. Jedna z největší osobností evropského plavání posledních let zde ale chybí - Nor Alexander Dale Oen. Na loňského mistra světa a stříbrného z olympijských her v Pekingu se může v Debrecínu už jen smutně vzpomínat, 30. dubna letošního roku zemřel na zástavu srdce.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Na velikosti záleží, shodují se na ME čeští plavci

Je lepší dlouhý nebo krátký? Otázka, kterou si v mnoha oborech lidského zájmu položil určitě alespoň jednou za život každý z nás. Mezi českými plavci se snad kromě Barbory Závadové většina kloní ke ‚krátké variantě‘ odpovědi. Řeč je ale v jejich podání jednoduše o délce bazénu, ve které se jim podávají lepší výkony. Jeden takový ‚prcek‘ bude přitom v rámci evropského šampionátu v centru plaveckého dění celý tento týden.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Svobodu motivují řeči o jeho odchodu do plaveckého důchodu

Hodně zajímavou minulost plnou sportovních úspěchů i konfliktů má za sebou český plavec Květoslav Svoboda. Jeho přítomnost si ale v tomto ohledu rozhodně s ničím nezadá. Znojemský plavec momentálně pobývá v dějišti světové šampionátu čínské Šanghaji, hlavu má přesto už nějaký ten čas zcela jinde - v britské metropoli.