kvóty

Ministři EU věří, že se blíží dohodě na reformě azylového systému. Česko kvóty nadále odmítá

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Dohoda na reformě evropského azylového systému je možná. Po neformálním jednání unijních ministrů vnitra na Maltě to řekl evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopulos a ministr hostitelské země Carmelo Abela. Podle něj by součástí reformy mělo být i přerozdělování uprchlíků. S tím ale nesouhlasí Česká republika, jak na jednání zopakoval ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Proti jsou i další země visegrádské čtyřky.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Místo přijímání uprchlíků peníze. Slovensko nabízí ‚efektivní solidaritu‘, jižní Evropa je ale proti

Povinné uprchlické kvóty by měl nahradit dobrovolný příspěvek členských států k řešení migrační krize. Navrhuje to slovenské předsednictví unie v reformě evropského azylového systému. Českému rozhlasu to řekly diplomatické zdroje ze členských států. O slovenském návrhu jednali v Bruselu na neformální schůzce ministři vnitra. Jihoevropské státy ho ale odmítly.

|Karel Sedláček |Zprávy ze světa

Kvóty v Maďarsku odmítlo víc lidí, než kolik jich v roce 2003 hlasovalo pro vstup do EU

Většina hlasujících Maďarů odmítla v referendu kvóty na přerozdělování migrantů mezi zeměmi Evropské unie bez souhlasu maďarského parlamentu. Referendum je ale neplatné kvůli nízké účasti. Maďarský premiér Viktor Orbán přesto hlasování označil za vítězství a chystá změnu ústavy. Opozice ale referendum označuje za Orbánovu prohru. Proti kvótám hlasovalo v referendu skoro 98 procent ze zhruba 3 a půl milionu hlasujících. Konečné výsledky budou známy až během týdne.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Povinné kvóty fungují už rok. Státy EU si rozdělily přes 5000 uprchlíků

Přerozdělování uprchlíků podle povinných kvót se za polední týdny výrazně zlepšilo. Unijní státy přesto stále výrazně zaostávají za plněním svých závazků. Konstatovala to Evropská komise po vyhodnocení ročního fungování povinných kvót. Vyzdvihla naopak výsledky migrační dohody s Tureckem, která razantně omezila příliv běženců do Evropy. Na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku také Brusel ve středu uvolnil dalších v přepočtu více než 16 miliard korun.