Krajský soud bude nyní v neveřejném jednání řešit nesouhlas státního zástupce s postupem soudu v případě společnosti samotné. Vsetínský soud neshledal její objektivně trestní odpovědnost.
Ekolog Jan Husák se pokouší o objasnění havárie na řece Bečvě už dva roky. Podle České inspekce životního prostředí ji způsobily jedy, stále ale neexistuje přímý důkaz, odkud do řeky přitekly.
Nadřízené státní zastupitelství prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka. Čas na to bude mít až dva měsíce.
„Naším úkolem je popsat pochybení, které při vyšetřování té události vznikly, jednotlivých úřadů a orgánů. Těch pochybení je celá řada a s každým dalším výslechem se ukazují další,“ uvedl Gazdík.
S komisí v pondělí mluvilo šest hostů. Na příští zasedání, které by se mělo uskutečnit příští týden, komise podle Pěnčíkové prozatím předvolala osm lidí, kteří už však budou v roli svědků.
Informaci potvrdil také mluvčí zlínské policie Petr Jaroš. „Je to mezi řádky. Napsali jsme, že firma je z Rožnovska, což Deza není,“ řekl pro server iROZHLAS.cz.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.
„Havárie mimořádného rozsahu jako ta na Bečvě ukázala, že už jen třeba nezkušenost úředníků s tak velkým zásahem může být zásadní překážkou pro zvládání havárie,“ řekl ministr Brabec.
Vodoprávní úřady obcí, Česká inspekce životního prostředí a další orgány řeší v Česku průměrně asi 200 případů znečištění vod za rok. Najít viníka se dlouhodobě nedaří skoro u každého druhého případu.
„Z naší strany budeme určitě pokračovat ve vysazování ryb, u kterých se ukázalo, že uhynuly. Bečva je specifická proudomilnými rybami jako ostroretka, parma, jelec a další ryby,“ uvedl Trybuček.
Viník zářijové otravy řeky Bečvy zůstává neznámý, stejně jako příčina úhynu asi 40 tun ryb. „Česká inspekce životního prostředí v ničem nepochybila,“ řekl v Interview Plus její ředitel Erik Geuss.
Vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě není ani po třech měsících blíž jednoznačným závěrům. Proč se pachatele otravy jedovatými látkami nadále nedaří vypátrat?
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se také ohradil proti zmínce Policie ČR, která opět upozornila, že na případ nikdy neuvalila informační embargo. Na něj se Brabec v minulosti odkázal.
Valašské Meziříčí (Vsetínsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Policie už dříve oznámila, že znalec má z objektivních důvodů právo požádat o prodloužení lhůty ke zpracování posudku. Závažná ekologická havárie postihla řeku Bečvu 20. září.
„Havárie na řece, to je velmi závažný zásah. Chceme ústavní ochranu vody a to, abychom tu vodu naprosto neznehodnotili,“ říká o vyšetřování úniku kyanidů do Bečvy Jitka Seitlová (za KDU-ČSL).
„Ve společnosti Deza má Česká inspekce životního prostředí zahájenou kontrolu, s ohledem na kontrolní řád nicméně nemůžeme poskytnout více informací,“ uvedla mluvčí Radka Nastoupilová.
Poslanec ODS Stanislav Blaha v interpelaci nepřímo zmínil chemičku Deza, která figuruje mezi podezřelými subjekty ve věci znečištění Bečvy. Premiér v reakci hovořil o programu „antibabiš“.
Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek.
Průzkumy se zaměřovaly hlavně na zvláště chráněné druhy ryb, jako je ouklejka pruhovaná, střevle potoční nebo hrouzek Kesslerův, který je kriticky ohrožený.