kyberkriminalita

|Natálie Zehnalová |Zprávy ze světa

Používejte platební karty, vybízí indická vláda. Při digitalizaci ale opomíjí kyberkriminalitu

Indie se snaží stát digitální ekonomikou, vláda pobízí k používání platebních karet a nedávno stáhla z oběhu některé bankovky. Krok vlády ale způsobil zmatek. V bankách a u bankomatů se tvořily dlouhé fronty, a to v zemi kde více než polovina lidí vůbec nemá bankovní účet. Kriminolog Kartikeya Tripathi z University College London upozorňuje v eseji na serveru Conversation na rizika bezhotovostního ekonomického systému, která se týkají většinové populace.

| ČTK |Zprávy z domova

Vir napadá uživatele mobilního bankovnictví ČSOB. Šíří se pomocí podvodných SMS

V Česku a na Slovensku se začaly přes falešné SMS šířit škodlivé programy napadající banky prostřednictvím mobilního bankovnictví. Kyberútočníci přitom použili kód pro platformu Android, který se již koncem ledna v Česku objevil, ale cílem byly finanční domy v Německu. Nově je lokalizovaný a představuje tak hrozbu pro domácí uživatele. V tiskové zprávě to v úterý uvedla antivirová firma Eset.

| ČTK |Zprávy z domova

Info.cz: hackeři útočili na ministerstvo zahraničí rok a ukradli přes 7000 dokumentů

Počítačový útok na ministertvo zahraničí trval nejméně jeden rok a hackerům se za tu dobu podařilo ukrást více než 7000 dokumentů, uvedl ve středu server Info.cz.. Některé dokumenty přitom obsahovaly citlivé informace. Držitel těchto informací může mít podle Národního centra pro kybernetickou bezpečnost (NCKB) nad Českem strategickou výhodu.

| ČTK, Filip Harzer, pj, miz |Zprávy z domova

Hackeři napadli e-maily ministerstva zahraničí. Útok provedl cizí stát, sdělil Zaorálek

E-mailové účty ministerstva zahraničí napadli hackeři. Napsal to server Neovlivní.cz, podle něhož útok trval několik měsíců a jeho terčem se staly schránky ministra Lubomíra Zaorálka a jeho náměstků. „Útok byl velmi sofistikovaný. Musel být proveden státem z venku," řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

|Anna Kottová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Rusko, Čína, Islámský stát. Úředníci neumí čelit vlivům z ciziny, ukazuje audit

Čeští úředníci nejsou schopni čelit možným tlakům ze strany cizích států. Ministerstvo vnitra pro ně proto připraví zvláštní bezpečnostní školení. Zjištění je jedním ze závěrů druhé etapy Auditu národní bezpečnosti, který má prověřit různé druhy hrozeb pro Česko a navrhnout jejich řešení. Národní bezpečnostní úřad by měl také zaměstnat více expertů, kteří by se soustředili na oblast kybernetických hrozeb.

|Martin Karlík, Anna Kottová |Zprávy z domova

Česko by se mělo bránit útokům hackerů, kybernetickou bezpečnost má zlepšit nový zákon

Hackeři stále vymýšlí způsoby, jak se dostat k citlivým údajům uživatelů. Česko by proto mělo zlepšit svou kybernetickou bezpečnost. Poslanci projednávají návrh zákona, který by stanovil pravomoce úřadů zabývající se kyberútoky. Norma má také zajistit lepší spolupráci mezi veřejnou správou a komerčními subjekty v boji proti internetovým pirátům.