„Nemáme pomalé rozhodování soudu. Ze statistik deset let nazpátek vyplývá, že trestní řízení v těch běžných věcech trvá do jednoho roku,“ vysvětluje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Pokud by to bylo nutné, mohou se vojáci v kyberprotostoru nejen bránit, ale i útočit. Zatím k tomu ale nedošlo a podle generála Václava Žida nyní v kybersvětě dochází k „okopávání kotníků“.
Na zemi, ve vzduchu, na moři, ale také v kyberprostoru. Válka mezi Ruskem a Ukrajinou jako první online konflikt. iROZHLAS.cz shrnuje, co se posledních 11 měsíců děje v kybersvětě.
Kromě útoků na zemi, ve vzduchu a na moři se Ukrajina brání již desátým měsícem ruské agresi i v kyberprostoru. Co se děje „na internetu“, popsal pro iROZHLAS.cz Jakub Fučík z kybersil české armády.
Centrum kybernetické bezpečnosti chce na klasických pohádkách ukázat i těm nejmenším dětem nástrahy internetu. Vznikla proto nová kniha Kyberpohádky, které mají také audioverzi na internetu.
„Dokážeme nasimulovat cokoliv, třeba infrastrukturu jaderné elektrárny nebo satelitu,“ říká Lucie Kadlecová, jež kromě akademického výzkumu působí v estonské kyberbezpečnostní firmě.
Současná válka na Ukrajině je oproti těm předchozím velmi odlišná, a to díky dvěma faktorům: konkrétním technologiím a zapojení jakési třetí strany technologických dobrovolníků.
Vždy když je možnost dostat oběti pod tlak, a jsou tudíž ochotné zaplatit, tak toho útočníci v minulosti využívali,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel NÚKIB Karel Řehka.
Dokument V Síti o sexuálním predátorství vůči nezletilým ukázal pro mnohé dosud skrytá temná zákoutí internetu. Osvětu v kyberprostoru šíří i sociální služby. Od státu ale nedostanou peníze.
Policisté se od ledna zajímají o 280 případů, které souvisejí s obtěžováním dětí na internetu. Desítky rodičů a dětí hledají pomoc i přes speciální linku, kde anonymně radí proškolení konzultanti.
Padne námitka, že stíhání lidí stižených nenávistí nic neřeší. Což je asi pravda, ale neznamená to, že společnost a tedy i stát má projevům po násilí volajícího extremismu jenom přihlížet.
Praha||Daniela Brodcová, Ondřej Golis|Zprávy z domova|Původní zpráva
V souvislosti s útokem v Christchurchi se na internetu objevilo množství komentářů. Server iROZHLAS.cz pomocí veřejně dostupných informací autory některých z nich vypátral.
Země Evropské unie varovaly, že by na protiprávní činy v kybernetickém prostoru mohly společně reagovat třeba uvalením sankcí. Plyne to ze závěrů jednání ministrů zahraničí osmadvacítky v Lucemburku.
Zločinci se přesouvají na internet. V takzvaném kyberprostoru bují prodej drog, dětská pornografie či vydírání. Množí se také nenávistné útoky na migranty, uvádí zpráva nejvyšších žalobců. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové bude zločin na internetu ještě růst.
Britská vláda oznámila, že hodlá na teroristy z Islámského státu útočit nejen ze vzduchu, ale také v kyberprostoru. Podle londýnského kabinetu radikálové používají internet k zabíjení lidí.
Českým dětem chybí opatrnost při používání internetu. Upozornili na to počítačoví experti na debatě k Evropskému měsíci kybernetické bezpečnosti. Podle nich by se děti o rizicích spojených s kyberprostorem měly více učit na školách.