kyberšikana

Obětí kyberšikany se stal podle průzkumu každý pátý učitel v Česku

|Blanka Mazalová, ČRo |Zprávy z domova

Útok přes internet zažila pětina českých pedagogů. Vyplývá to z národního výzkumu kyberšikany, do něhož se zapojilo více než 5000 učitelů základních a středních škol ze všech krajů republiky. Nejčastějšími původci kyberšikany jsou podle šetření Pedagogické fakulty Univerzity Palackého žáci, v menší míře pak jejich rodiče. K útokům se využívají zejména sociální sítě, mobilní telefony, e-maily nebo veřejné chaty.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Třetina českých dětí se stala obětí kyberšikany, varují odborníci

Kyberšikany v Česku přibývá. S nějakou formou násilí na internetu má podle expertů z Národního centra bezpečnějšího internetu zkušenost více než třetina nezletilých. Například urážky a pomluvy na sociálních sítích pak zažila až polovina českých dětí. O problémech, které můžou vést i k vydírání nebo sexuálnímu zneužití, se ale často bojí mluvit.

|Tomáš Mařas |Regiony

Terčem kyberšikany se stávají i senioři. V Novém Boru se učí, jak bezpečně užívat internet

Moderní technologie už nepředstavují pro seniory nepřátelské území. Naopak, neustále stoupá počet jejich uživatelů v důchodovém věku. Ti sice ovládají práci s počítačem, ale často netuší, jaké nebezpečí na ně ve virtuálním světě internetu čeká. I proto pořádají v Novém Boru na Českolipsku kurzy bezpečného surfování po internetu pro seniory.

|Veronika Sedláčková, Vanda Králová |Zprávy z domova

Čtyři z deseti českých dětí by se sešly s člověkem, kterého znají jen z internetu, ukázal výzkum

Skoro polovina českých dětí by šla na schůzku s člověkem, kterého znají pouze z internetové komunikace. Vyplývá to ze společného průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci a společností Seznam a Google. Nezletilí surfaři po síti jsou taky stále častěji ochotní vyměňovat si s neznámými lidmi osobní údaje nebo intimní fotky. Průzkumu se jich zúčastnilo 28 tisíc, ve věku od 11 do 17 let.

Stále více dětí má zkušenosti s kyberšikanou, přispívají k tomu i sociální sítě

|Olga Štrejbarová, Maňourová Anna |Zprávy z domova

Pokud vaše dítě nechce chodit do školy a neustále se vymlouvá na neexistující nemoci, je dost možná obětí kyberšikany. Právě to jsou podle odborníků nejčastější projevy psychického týrání dětí ve škole, na které bychom měli rychle reagovat. Ordinace psychologů a speciálních pedagogů se rychle plní.

|Ivan Holas, Ivana Moravcová |Zprávy z domova

Podle výzkumu MU nejsou rizika internetu pro děti tak vysoká

Téměř denně se objevují v médiích informace o značné škodlivosti internetu a dalších nových médií na dospívající děti. Nejnovější výsledky vědců z brněnské Masarykovy univerzity ovšem ukazují, že nebezpečí závislosti sice existuje, ale jen pro relativně malý počet dětí. Univerzita na projektu pracovala v rámci rozsáhlého celoevropského výzkumu EU Kids Online. Výsledky ukazují, že je u nás na internetu závislé asi jedno dítě ze sta, riziko pak hrozí zhruba pěti procentům.