Kypr

| ČRo, Ondřej Houska |Ekonomika

Kypr odvrátil bankrot, jeho záchranný program úspěšně končí

Záchranný program pro Kypr skončil úspěchem. Země byla před třemi lety v podobně těžké situaci jako Řecko, její banky utrpěly obrovské ztráty a hrozil jí bankrot. Výměnou za tvrdé reformy dostal Kypr pomoc od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu a i díky ní se dokázal opět postavit na vlastní nohy.

| ČRo, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Únosce egyptského letadla se na Kypru vzdal úřadům, výbušninu u sebe neměl

Drama na letišti v kyperské Larnace je u konce. Po několika hodinách se kyperským úřadům vzdal muž, který unesl letadlo společnosti EgyptAir se 60 cestujícími mířící z Alexandrie do Káhiry. Únosce neměl u sebe výbušninu, ale s atrapou donutil pilota spoje z Alexandrie do Káhiry, aby přistál v kyperské Larnace. Policie údajně už během vyjednávání tušila, že muž nemá u sebe trhavinu. Kvůli bezpečnosti rukojmích ale nezasáhla. Únosce Airbusu A 320 s více než 80 lidmi na palubě se po několika hodinách sám vzdal. Všichni rukojmí jsou v pořádku.

| ČRo, Filip Nerad |Zprávy ze světa

Jazykem EU může být i turečtina. Návrhem se zabývá nizozemské předsednictví

Turečtina by se za čas mohla stát dalším oficiálním jazykem Evropské unie. Navrhl to v únoru Kypr a nyní se návrhem zabývá nizozemské předsednictví. Turecko návrh vítá. Podle Ankary by gesto přispělo ke zlepšení vztahů země s EU i k vyřešení kyperské otázky. Ostrov je od 70. let rozdělený na řeckou a tureckou část a v EU je zatím jen řecká část.