Kyrgyzstán

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Kyrgyzstán jako hnízdo radikálního islámu? 'Migranti v Rusku mohou na Petrohrad doplatit'

ROZHOVOR. Akbardžon Džalilov - ruský občan kyrgyzsko-uzbeckého původu, bývalý zaměstnanec autodílny či sushi restaurace, obdivovatel bojových umění a populární hudby. A podle ruských vyšetřovatelů také muž, jenž v pondělí odpálil v petrohradském metru smrtící nálož. Kyrgyzstán má do hnízda radikálního islámu daleko, v uzbeckém kontextu by však atentát mohl dostávat širší salafistické pozadí, domnívá se bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd. Tak či tak je pravděpodobné, že středoasijská komunita v ruských velkoměstech na tragédii v Petrohradě doplatí, říká Šmíd v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

| ČRo |Zprávy ze světa

Na čínskou ambasádu v Biškeku zaútočil sebevražedný atentátník, při incidentu zemřel

Sebevražedný atentátník zaútočil dnes na čínské velvyslanectví v kyrgyzské metropoli Biškeku. Zahynul pouze útočník, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP. Tři další lidé utrpěli zranění. Automobil vybuchl, když s ním řidič kolem 10. hodiny tamního času najel do brány ambasády. Čína incident odsoudila jako extremistický útok.

| ČTK |LOH 2016 Rio de Janeiro

Vzpěrač Artykov z Kyrgyzstánu přišel kvůli dopingu o mediali. Kanoista Tarnovschi se verdikt teprve dozví

Vzpěrač Izzat Artykov z Kyrgyzstánu, bronzový medailista v kategorii do 69 kg, měl na olympijských hrách v Riu de Janeiro pozitivní dopingový test na strychnin a byl diskvalifikován. Dopingovou kontrolou neprošel ani bronzový kanoista na trati 1000 metrů Serghei Tarnovschi z Moldávie. Martin Fuksa se tak posune na páté místo.