L-159

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Arabští piloti mají specifický přístup, ovládání bitevníků L-159 je budou učit čeští instruktoři

Úplně nová zkušenost čeká některé vojáky z letecké základny v Čáslavi. Za několik týdnů odletí do Iráku, kde budou školit své irácké kolegy pro bitevníky L-159. Zapojí se tak do boje proti takzvanému Islámskému státu. Své zkušenosti předají Češi iráckým pilotům na základně Balád, nedaleko válečné zóny.

Česko by mohlo po letech dokončit miliardový prodej bitevních letadel L-159 Iráku

|Ondřej Houska |Zprávy z domova

Česká republika by mohla po letech dokončit prodej nepotřebných bitevních letadel L-159 Iráku. Už dohodnutý obchod za zhruba čtyři miliardy korun blokuje Velká Británie. Ta by ale mohla během dnešní návštěvy britského premiéra Davida Camerona v Praze ustoupit. Českému rozhlasu to řekly dva vysoce postavené zdroje. S Cameronem bude podle nich o obchodu jednat premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a Česko si prý dělá dost velké naděje, že by Cameron mohl britské veto stáhnout.

|Tomáš Bystrý |Zprávy ze světa

Británie odmítá, aby byl součástí českých letounů pro Irák britský radarový výstražný přijímač

Velká Británie nesouhlasí s dodávkou českých bitevníků L-159 do Iráku, pokud v nich zůstane zařízení RWR. Výstražné radarové přijímače piloty varují při zaměření protivníkovým radarem. Britové se obávají, že zařízení by se mohlo dostat do rukou islamistů. O postoji Spojeného království informoval server Aktuálně.cz.

|Evelyna Kulíšková |Technologie

OBRAZEM: Technici začali s úpravami dvanácti bitevníků L-159 pro iráckou armádu

V dílnách Aera Vodochody je v posledních týdnech těsno. Přibylo tam totiž dvanáct z patnácti letounů L-159, které už technici upravují pro iráckou armádu. Vyřazené bitevníky se Česku podařilo prodat po mnoha letech. Ministerstvo obrany by za ně mělo dostat od letecké společnosti až 780 milionů korun, Iráku je pak přeprodá právě vodochodská firma. Nejprve ale musí bitevníky opravit. Na každém stroji budou mechanici pracovat osm měsíců.

|Jiří Hošek, mad |Ekonomika

Aero Vodochody stvrdí prodej L-159 firmě Draken. Plánuje další spolupráci i vývoj

Na veletrhu v anglickém Farnborough dnes oficiálně stvrdí první zahraniční prodej českých bitevníků L-159. 14 letadel získá soukromá americká firma Draken, která má navíc opci na nákup dalších 14 strojů, za několika stovek milionů dolarů, což je zlomek jejich pořizovací ceny. Prodej nepotřebných letounů české armády dojednal coby zprostředkovatel jejich výrobce, společnost Aero Vodochody. Ta dnes na prestižním veletrhu představí taky nástupce legendárního cvičného letounu L-39 Albatros.

|Jitka Hanžlová, mkp |Ekonomika

Dohoda o prodeji dvanácti letadel L-159 Iráku je před uzavřením

Česká republika se dohodla s Irákem, že mu prodá 12 letounů L-159 Alca. Potvrdilo to ministerstvo obrany a také firma Aero Vodochody, která podzvukové bitevníky vyrobila a která je pro českou armádu skladuje. Dohodu musí ještě schválit jak česká, tak irácká strana. Musí také souhlasit partneři, v tomto případě Spojené státy. Jejich technologie je totiž součástí letadel.

|Petr Medek, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Osm bitevníků L-159 armáda zatím prodávat nebude, nabídky byly nízké

Armáda osm bitevníků L-159 zatím prodávat nebude, ministerstvo obrany dnes nabídku stáhlo. O letouny se ucházeli čtyři zájemci. Ministerstvo obrany počítalo s tím, že za jeden stroj získá desítky milionů korun a celkem za osm strojů inkasuje kolem čtvrt miliardy. Nabídky však byly v řádu milionů korun za kus. Resort teď bude hledat jiný způsob prodeje.