laser

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Laserových útoků na piloty přibývá, zrak mohou poškodit až na dvanáct hodin

Celkem pětatřicetkrát se loni v Česku snažili pachatelé oslnit posádku letadla laserem. To je nejvíc od roku 2013. Piloti útok laserovým paprskem berou jako vážné ohrožení bezpečnosti. Podle pokynů si musí okamžitě chránit zrak a zaznamenat polohu, kde se zhruba útočník nachází. Za ohrožení pilotů může jít viník i do vězení - vtipkování s laserovým ukazovátkem může znamenat i osm let za mřížemi.

| ČRo, Pavla Firbacherová |Technologie

V Dolních Břežanech otevřeli centrum ELI. Výkonné lasery teprve dorazí

Na místě, kde ještě před několika lety stály omšelé budovy někdejšího JZD, se bude dělat špičková věda. Řeč je o centru ELI v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ. Centrum, jehož výkonné lasery by měly vědcům pomoci při výzkumu vesmíru nebo v boji s rakovinou, se dnes slavnostně otevřelo. V plném provozu by mělo být v roce 2018.

V Dolních Břežanech se v podzemí budují obrovské haly pro nejvýkonnější laser světa

|Petra Benešová |Technologie

Jen pár kilometrů od Prahy vyrůstá jedno z nejvýznamnějších vědeckých center moderní doby. Na nenápadném staveništi v Dolních Břežanech se v podzemí budují obrovské betonové haly. Do tří let tady vystřelí první paprsek nejvýkonnějšího laseru světa. Výzkumné centru ELI, které s pomocí evropských dotací přijde na zhruba sedm miliard korun, přitáhne stovky vědců z celého světa. Zatím tam ale místo angličtiny zní hlasy dělníků a bušení strojů.