Laudát František

Opozice o české zahraniční politice: Je slabá, nesrozumitelná, riskantní a směřuje na východ

| ČTK |Zprávy z domova

Česká zahraniční politika je slabá a nesrozumitelná, řekl v pátek ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Podle Františka Laudáta (TOP 09) směřuje na východ, což je podle něho riskantní. Pravice volá po širší debatě politických sil, z níž by vzešla shoda na cílech zahraniční politiky. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že páteční sněmovní diskusi za takové jednání nepovažuje.

|Veronika Sedláčková, kov |Zprávy z domova

Je třeba chuť pracovat, říká ministr Ťok ke stavbě nových silnic

Ministerstvo dopravy chce příští rok začít stavět víc než dvě stě kilometrů nových silnic a chce také zrychlit přípravu staveb. Nebude k tomu ani čekat na novelu stavebního zákona, která je plánovaná nejdřív na druhou půlku roku 2016. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (nominovaný hnutím ANO) je potřeba, aby úředníci využili stávající možnosti a také aby měli chuť pracovat.

|Zuzana Filípková, Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Laudát dává pražské koalici TOP 09 a ODS pětiprocentní šanci

O případné koalici TOP 09 a ODS na pražském magistrátu by se mělo rozhodnout ve čtvrtek, kdy bude pokračovat vyjednávání obou stran o personálních podmínkách případné koalice, nejpozději však do pátku. Z vedení pražské TOP 09 dnes ale, po včerejším mírném optimismu, zazněly silně skeptické hlasy. Podle nich už se na koalici dohodli zdejší občanští a sociální demokraté. A předseda pražské organizace TOP 09 František Laudát se nechal slyšet, že dává spojení s ODS pouze pětiprocentní šanci.

|Tomáš Pavlíček, Jan Piroch |Regiony

Laudát: Pokud nevyjde jednání s ODS, oslovíme ČSSD

Pražská ODS nakonec přes údajnou urážku dá TOP 09 ještě šanci a bude s ní pokračovat v rozhovorech o koalici v hlavním městě. Občanské demokraty zvedla ze židlí žádost vedení TOP 09, aby se do jednání zapojil předseda ODS Petr Nečas. A také obvinění, že jí prý jde ‚o zachování dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin‘. Podle předsedy pražské TOP 09 Františka Laudáta ale není uzavřena ani možnost koalice jeho strany s ČSSD.