Le Pen

Le Pen v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Národní frontu vyšetřují, její poslanci měli podvádět. Podle Le Penové jde o manipulaci

Francouzská justice vyšetřuje krajně pravicovou stranu Národní fronta Marine Le Penové kvůli podezření z podvodu v souvislosti s platy asistentům europoslanců této strany. Informovala o tom agentura AFP s tím, že vyšetřování začalo v polovině prosince. Ve čtvrtek tuto informaci tamním médiím potvrdila francouzská justice. Le Penová vyšetřování považuje za manipulaci, „zastaralé metody politikaření a perzekvování oponentů“ podle ní nezemřely.

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Bankami zavržená Le Penová vezme zavděk miliony od otce. Radost z toho nemá

Prezidentské kandidátce Národní fronty Marine Le Penové předvolební průzkumy přejí. Ne tak francouzské banky, které kampani nacionalistů nedávno odmítly poskytnout své finance. Údajně také vyschly zdroje z Ruska. Potřebné peníze proto Le Penová hledá jinde - mimo jiné v politickém fondu svého otce, odkud získá 6 milionů eur, informovala o víkendu francouzská média. Vztahy mezi otcem a dcerou Le Penovými přitom nekvetou.

| ČTK |Zprávy ze světa

Le Penová považuje Visegrádskou čtyřku za svého spojence. Ztotožňuje se s ní v protiimigrantské rétorice

Vůdkyně francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která usiluje o zrušení evropského integračního procesu a o obnovení politických a ekonomických bariér, se prý necítí ve svém boji v mezinárodní politice osamocena. Jako spojence vnímá příštího prezidenta USA Donalda Trumpa, britskou premiérku Theresu Mayovou, populistického kandidáta na rakouského prezidenta Norberta Hofera i země visegrádské čtyřky Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

|Jan Šmíd, ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Regionální volby ve Francii ovládli republikáni. Krajní pravice neuspěla

Pravicoví republikáni vyhráli druhé kolo francouzských regionálních voleb. Získali kontrolu nad sedmi ze 13 krajů, zatímco vládní socialisté si udrželi pět regionů. Třináctý region, Korsiku, budou tradičně kontrolovat místní nacionalisté. Jak vyplývá z takřka konečných výsledků sčítání hlasů, krajně pravicová Národní fronta navzdory výraznému úspěchu minulý týden v prvním kole nakonec propadla.

|Jan Šmíd, ČTK |Ekonomika

Francouzští nacionalisté Marine Le Penové získali vysokou půjčku od česko-ruské banky

První česko-ruská banka půjčila francouzské nacionalistce Marine Le Penové pro její stranu - Národní frontu - devět milionů eur, v přepočtu čtvrt miliardy korun. Banka vznikla před lety v České republice a nyní sídlí v Rusku. Uvedl to francouzský zpravodajský web Mediapart. Podle něj celá záležitost vyvolává otázky o možném zahraničním vlivu na politický život Francie.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Kandidáti na prezidentský úřad ve Francii mají poslední den na předložení podpisů

Kandidáti na francouzský prezidentský úřad dnes mají poslední den na předložení 500 podpisů starostů a volených zástupců, jak jim ukládá ústava. Voleb se s největší pravděpodobností nezúčastní bývalý premiér Dominique de Villepin. Oficiální kampaň, jejíž součástí je i právo na stejný vysílací čas pro všechny kandidáty, začíná příští týden.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Ve Francii roste popularita Národní fronty

Francie je zděšena. Podle posledního průzkumu veřejného mínění, provedeného agenturou Harris pro deník Le Parisien, by v prvním kole prezidentských voleb získala nejvíce hlasů Marine Le Penová z Národní fronty. Mnozí politici považují tento průzkum za vážné varování.