léčení

|Lenka Jansová |Člověk

Imunoterapie dává novou naději lidem s rakovinou. V Česku se léčí první pacienti

Může to být největší pokrok v léčbě rakoviny za poslední desetiletí. Takzvaná imunoterapie vykazuje v boji proti onkologickým onemocněním zatím velmi nadějné výsledky. Nový způsob využívá ke zničení zhoubných nádorů vlastní imunitní systém člověka. A zabírá i v případech, kdy je rakovina už skoro v konečné fázi svého ataku. První desítky pacientů se zhoubným nádorem kůže se už v Česku imunoterapií léčí.

|Petr Vavrouška, Lenka Jansová, Simona Bartošová, bre |Zprávy z domova

Pomoci lidem v nouzi je slušnost, říká o léčbě zraněných Ukrajinců vnitro

Několik zraněných Ukrajinců, které do Česka v rámci humanitárního programu MEDEVAC přivezly dva armádní speciály, už má za sebou operaci. Celkem se jich ve třech pražských nemocnicích léčí 27. V Kyjevě je vytipovala humanitární organizace Člověk v tísni. Stará se o ně pražský Motol, Ústřední vojenská a Všeobecná fakultní nemocnice. S ukrajinskými pacienty pomáhá i Polsko.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Izraeli se léčilo už na 200 Syřanů. Navzdory válečnému stavu mezi oběma zeměmi

Tento týden se v nemocnici v izraelském Safedu narodilo miminko 26leté Syřance. Je to už druhé syrské novorozeně, které tam přivedli na svět. Od letošního února tam zároveň zachránili život či alespoň končetiny bezmála dvěma stovkám lidí, které izraelští vojáci přivezli z nedalekých izraelsko-syrských hranic. A to i přesto, že Sýrie a Izrael jsou spolu ve válečném stavu.

Tymošenková by se mohla léčit v cizině. Janukovyč slíbil podepsat zákon, který to umožní

| Český rozhlas, Ondřej Himmer, Vojtěch Kouřímský, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes připustil, že podepíše zákon, který umožní vězněné opoziční vůdkyni Juliji Tymošenkové odjet na léčení do zahraničí. Oznámila to agentura ČTK s odvoláním na ukrajinský zpravodajský web Fokus. Už dříve se spekulovalo, že Ukrajina podnikne vůči Tymošenkové vstřícný krok v zájmu sbližování s Evropskou unií.

|Silvie Třeslínová, Martin Hromádka, bre |Zprávy ze světa

Tymošenkovu převezli z vězení do nemocnice v Charkově

Julija Tymošenková se začala léčit kvůli vyhřezlé ploténce v civilní nemocnici v Charkově, kam byla převezena dnes brzy ráno. Po několika měsících stížností na svůj zdravotní stav se tak bývalé ukrajinské premiérce dostane lékařské péče pod dohledem německého odborníka.

V Česku se chtějí léčit desítky zraněných Libyjců, mají ale problém s vízy

|Martin Dorazín, mta |Zprávy z domova

Do Prahy přiletělo českým speciálem pět zraněných libyjských vojáků v rámci programu Medevac. Jejich léčení se ujala Všeobecná fakultní nemocnice. Další zranění čekají na převoz v Libyi, mají ale potíž získat česká víza. České velvyslanectví v Tripolisu zatím neotevřelo konzulát, a tak se Libyjci obrátili na velvyslanectví v sousedním Tunisku, tam jim ale konzulární úřednice odmítla žádost o víza přijmout a doslova jim zabouchla okénko před nosem.