led

|Jiří Svatoš |Zprávy z domova

Jak odstraňovat sníh a led? Postavíme rampy, slíbili silničáři kamioňákům, nevznikla ale ani jedna

Řidiči kamionů v zimních dnech pravidelně řeší nepříjemné dilema: riskovat pokutu, nebo hazardovat se zdravím? Zákon totiž šoférům už skoro rok ukládá, aby ze střech aut odstraňovali sníh a led, jenže lezení po zledovatělých střechách návěsů odporuje pravidlům bezpečnosti práce. Ministerstvo dopravy proto na začátku roku slíbilo, že u českých silnic a dálnic vyrostou rampy, ze kterých by bylo možné námrazu bezpečně odstranit. Do začátku letošní zimy ale silničáři nepostavili ani jednu.

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Čtyři bary a 19 tisíc návštěvníků denně. Moskva se může pochlubit největším kluzištěm na světě

V zasněžené Moskvě tradičně na začátku zimy otevírají kluziště. To největší z nich najdete v rozlehlém areálu moskevského výstaviště, legendárního VDNCH, tedy někdejší sovětské Výstavy úspěchů národního hospodářství. Mezi tamními pavilony bývalých svazových republik se teď Moskvané prohánějí na bruslích.

|Tomáš Pavlíček, bre |Příroda

Arktický led mizí, jeho rozloha je nejmenší od roku 1979

Severní ledový oceán zaznamenal nový rekord. Množství ledu tam bylo tuto zimu nejnižší za dobu jeho měření. Sleduje se od roku 1979. Podle expertů může za úbytek arktického ledu zejména neobvykle teplé únorové počasí v některých částech Ruska a Aljašky. Vědci také varují, že významný pokles ledu má vliv na životní prostředí nejen v polárních oblastech, ale na celý svět.