Výzkumné vzorky byly odebrány nedaleko místa, kde bylo nalezeno mumifikované tělo ledového muže Ötziho. Podle vědců je možné, že v době, kdy Ötzi zemřel, se v oblasti začínal rychle tvořit ledovec.
„Křehká rovnováha ve vysokohorských ledovcových prostředích byla přemožena postupem globálního oteplování,“ uvádí studie. Nabídla 12 návrhů, jak čelit klimatickým výzvám.
Vědci se sice neradují z ničivých dopadů oteplování klimatu, ale přiznávají, že vytvořilo příležitost, jak doplnit naše znalosti o životě v horách před několika tisíciletími.
Hladina světových oceánů stoupne do konce tohoto století o jeden metr, zatímco během celého 20. století to bylo 15 centimetrů. V mořích ubude množství ryb a hurikány budou silnější, varoval panel.
Svým prohlášením pobouřil dánské politiky i představitele grónské samosprávy. Kvůli neochotě premiérky Mette Frederiksenové americký prezident dokonce zrušil plánovanou zářijovou cestu do Dánska.
Dodrží-li svět ty nejpřísnější cíle pařížské dohody o klimatu z roku 2015 do roku 2100 stejně roztaje v horských pásmech Hindúkuš a Himaláj 36 procent procent ledovců.
Odtávání ledovce v důsledku klimatické změny může pro Venezuelu do budoucna představovat problémy s nedostatkem vody. Pravidelné letní tání je jejím zdrojem pro celou oblast.
Studie je unikátní v tom, že jako první měří v terénu unikající metan zpod ledovce, řekl Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty UK, jeden ze spoluautorů článku. To může mít vliv na globální oteplování.
Odpůrci teorie globálního oteplování by možná přispěchali s příznivějšími prognózami, lyžaři ale znepokojeně sledují, jak jim na ledovcích rok co rok ubývá sníh.