Gruzie patří, pokud jde o užívání marihuany, k nejliberálnějším zemím a donedávna plánovala osít konopím rozlehlá pole v nížinných oblastech. Parlament ale konopné plány zastavil.
Lidé, kteří používají konopí jako mast, tinkturu, šampon nebo kapky, se podle Národního monitorovacího střediska buď sami, nebo zprostředkovaně, dostávají za hranu zákona. To je podle Bartoše špatně.
Největší společnost s konopím na světě – kanadská Canopy Growth – obchoduje se jak na torontské, tak newyorské burze. Je oceněná na více než 220 miliard korun a rychle roste.
Stejnou částku, v kanadských dolarech šest miliard, utratili Kanaďané v roce 2015 za víno. Ze skupiny nejvyspělejších ekonomik G7 je Kanada první. Dospělí mohou mít u sebe až 30 gramů konopí.
Transparenty mladých aktivistů před zákonodárným sborem tento týden hlásaly slogany jako „Vyjměte růžence z našich vaječníků“ nebo „Je to mé tělo a moje volba“.
Rok vězení a pokuta dva miliony - takový trest hrozí v Jižní Koreji ženě, která podstoupí potrat. Teď se to po více než 60 letech možná změní. Vše visí na ostře sledovaném rozhodování ústavního soudu.
Tisíce lidí vyšly v Praze za zvuků živé kapely a elektronických hudebních aparatur z pražského Karlova náměstí do průvodu za legalizaci marihuany pro osobní potřebu.
Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na čtyři lidi v souvislosti s legalizací majetku pocházející z trestné činnosti takzvaného lihového bosse Radka Březiny.
Kanadská vláda chce příští rok v červenci legalizovat marihuanu. Svůj záměr kabinet Justina Trudeau oznámí v dubnu. Informovala o tom kanadská televize CBC s odvoláním na zdroj ve vládě. V současnosti má v Kanadě skoro 40 firem licenci na pěstování a prodej konopí pro lékařské účely.
Dolní komora nizozemského parlamentu v úterý podpořila zákon, na základě kterého by bylo možné beztrestně pěstovat a ve velkém prodávat marihuanu. Legalizoval by tak stav, který v Nizozemsku díky toleranci úřadů už dlouho tak jako tak panuje, informovala agentura Reuters.
Uruguay začíná pochybovat o prospěšnosti tamní legalizace marihuany, která měla usnadnit boj proti narkomafii. Dva roky starý zákon původně předpokládal, že se konopí bude pěstovat pod vládním dozorem a prodávat ho budou lékárny. Jejich majitelé ale s prodejem marihuany nesouhlasí. Důvodem jsou vysoké náklady i strach z tamních drogových gangů, které vidí lékárny jako konkurenci. K oficiálnímu prodeji marihuany se staví jinak i uruguayský prezident Tabare Vazquez.
Utah bude možná dalším americkým státem, kde se budou moci nemocní lidé léčit pomocí marihuany. Zákonodárci zvažují, že by vydali povolení pro lékařské užití. Proti částečné legalizaci konopí se rezolutně postavili agenti z Amerického protidrogového úřadu. Na marihuaně by si prý mohli vytvořit závislost zajíci a divoce žijící králíci.
V americkém hlavním městě vypukla ‚zelená horečka‘. Ve Washingtonu je ode dneška legální vlastnit marihuanu pro rekreační účely. Americká metropole se tak připojila ke státům Colorado, Aljaška a Washington, které marihuanu taky zlegalizovaly, přestože federální zákony její držení zakazují.
Američtí voliči dnes budou rozhodovat o další podobě Kongresu. A tím pádem i o tom, jak budou vypadat poslední dva roky vlády prezidenta Baracka Obamy. Volby do Sněmovny reprezentantů, části Senátu, guvernérských a starostovských úřadů ale doplňuje ještě jedno hlasování. V hlavním městě Washingtonu a ve státech Oregon a Aljaška se týká legalizace držení marihuany.
Pardubický úřad otevřel cestu k legalizaci Holečkovy vily. Veřejným projednáním prošla bez připomínek změna územního plánu. V ní by se část pozemku, na kterém černá stavba stojí, přeměnila z rekreační zeleně na stavební parcelu.
Americký stát Colorado se připravuje na otevření obchodů, kde bude od 1. ledna legálně ke koupi marihuana pro rekreační užití. V celém státě už o licenci požádalo 348 obchodníků. Zákazníky musí varovat před škodlivostí drogy.
Zhruba za čtyři měsíce budou moci obyvatelé Uruguaye jako jediní na světě legálně pěstovat, prodávat a užívat marihuanu. Umožní to zákon, který schválil tamní Senát. Podle vlády je legalizace marihuany jedinou možností, jak omezit obchodování s drogami a s ním spojené násilí.
Bývalý mexický prezident Vicente Fox chce prosadit legalizaci marihuany. Podařit by se to mohlo do pěti let. Fox si od zákona slibuje oslabení drogových kartelů. V souvislosti s nimi se Mexiko potýká s vraždami tisícovek lidí ročně.
Policie zadržela čtyři účastníky demonstrace za legalizaci marihuany. Na 16. ročník akce se dnes vydalo asi 3000 lidí. Průvod vyrazil z Karlova náměstí za hudebního doprovodu do žižkovského parku Parukářka, kde je připravený další program.
Podnikatelé větří marihuanovou šanci a dnes se dozvědí, jak to bude s pěstováním konopí pro léčebné účely. Senát totiž mezi prvními body projedná zákon o pěstování léčebného konopí.
Brusel dnes netrpělivě čeká, zda Spolkový ústavní soud v Karslruhe dá zelenou vzniku záchranného fondu pro krizí postižené země eurozóny. Německo jako největší evropská ekonomika má ručit za 190 ze 700 miliard eur. Záporný verdikt by pravděpodobně vyvolal další otřes na finančních trzích.
Aktivista a bývalý člen Strany zelených Stanislav Penc byl zatčen, když se ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi pokusil předat krabici s rostlinami konopí. Stalo se tak při jednání sněmovního výboru o legalizaci konopí pro léčebné účely.
Poslanecká sněmovna by se brzy měla zabývat legalizací konopí pro léčebné účinky. V několika zemích světa už je podávání marihuany povolené, nejčastěji při bolestivých onemocněních. Například v Izraeli se tento program rozvíjí už dvacet let.
Barack Obama je pro sňatky osob stejného pohlaví. Je prvním americkým prezidentem, který otevřeně právo gayů a leseb na sňatky podpořil. V rozhovoru pro televizi ABC nicméně uvedl, že by mělo být na jednotlivých amerických státech, jestli svatby homosexuálů povolí.