legionáři

Spor Česka s Ruskem kvůli pomníku legionářům. Praha může přistoupit k ostré odvetě, varuje Moskva

| ČTK |Zprávy ze světa

Česká republika může kvůli liknavému přístupu ruských úřadů k vybudování pomníku československým legionářům v Samaře přistoupit k ostré odvetě. Ta může zasáhnout ruské vojenské památníky v Česku. Prohlásil to v úterý v dolní komoře ruského parlamentu představitel ruského ministerstva obrany Vladimir Popov. V Praze podle něj sledují situaci s rostoucím pobouřením. Jiří Caletka z tiskového oddělení českého ministerstva obrany potvrdil Zpravodajskému webu Českého rozhlasu nespokojenost české strany s přístupem samarských úřadů.

|Jaroslav Skalický |Historie

Před 120 lety se narodil Alois Vocásek, černá ovce mezi legionáři

Jako československý legionář v Rusku se Alois Vocásek zasloužil o vznik samostatné republiky. Po druhé světové válce ale mezi legionáři kvůli odsouzení za kolaboraci s fašisty platil za černou ovci. Do konce života se snažil očistit své jméno. Nestihl to, i když se dožil 107 let. Zemřel v roce 2003 jako poslední z československých legionářů. Dnes uplynulo 120 let od jeho narození.

|Jan Šmíd, kap |Zprávy ze světa

Pochod českých legionářů připomněl v Paříži 100 let od vzniku roty Nazdar

Na Champs Elysées v Paříži dnes pochodovali čeští legionáři. V srpnu před sto lety se do Invalidovny dostavilo na šest stovek našich krajanů, kteří se přihlásili do Cizinecké legie s cílem bojovat v první světové válce za Francii. Krátce nato odjela polovina z nich do Bayonne na jih Francie, kde byla sestavena ryze česká rota, později nazývaná Nazdar.

Literární cenu Knižního klubu vyhrál historik Vácha za román o legionářích

|Zuzana Vlčková, kap |Literatura

Jak se cítili legionáři při návratu do vlasti a jak žili stovky kilometrů od domova? Tyto i další otázky si při studiu osudů českých legionářů pokládal historik Dalibor Vácha. A pak se pokusil odpovědět vlastní knihou. Napsal román Červenobílá, poslal ho do soutěže a právě dnes za něj přebral Literární cenu Knižního klubu.

|Petra Štrymplová |Regiony

Osudy bruntálských legionářů připomene výstava k 100. výročí začátku 1. světové války

Bruntálsko bývalo za starého Rakouska domovem téměř výlučně německého obyvatelstva. Přesto se i z tohoto kraje rekrutovali legionáři, kteří v první světové válce bojovali proti rakousko-uherské armádě. Jednotky se tvořily hlavně v Rusku a přidávaly se na stranu carských vojsk. Klub Za starý Bruntál a legionářská obec chtějí osudy bruntálských legionářů připomenout v rámci výstavy k 100. výročí vypuknutí 'velké války'.

Slovensko vyšetřuje úpravu hrobů čs. legionářů. Podle kritiků se město chtělo pietního místa zbavit

|Vojtěch Berger, mka |Zprávy ze světa

Slovenské ministerstvo vnitra vyšetřuje případ hrobů československých legionářů v Nových Zámcích na jižním Slovensku. Město nechalo odstranit části památníku, který připomíná padlé legionáře z roku 1919. Bojovali tehdy proti jednotkám Maďarské republiky rad, která obsadila část území Slovenska. Město tvrdí, že památník odstranilo proto, aby ho mohlo obnovit. Kritici to však zpochybňují.

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová, Tereza Chlubná |Zprávy ze světa

Zničený památník legionářů je v rekonstrukci, tvrdí Slovensko

Slovenské úřady vyšetřují zdevastování památníku československých legionářů ve městě Nové Zámky. Legionářskou obec pobouřilo, že někdo zničil těžkou technikou pietní místo nad hrobem asi 90 československých vojáků. Slovenské ministerstvo vnitra tvrdí, že památník je v rekonstrukci. Město ale pietní prostor upravuje bez povolení.

|Kristina Winklerová, Lucie Chvojková |Historie

Italští alpiníci pečují o památku popravených československých legionářů

Československé legie působily v první světové válce také v Itálii, kde jejich příslušníci bojovali po boku místních alpiníků. Ti se proto ujali péče o hroby a památníky legionářů i v době, kdy v Československu vládl socialismus. Už více než 90 let si oběť československých bojovníků připomínají i ve vyhlášené horolezecké oblasti Arco.