legislativní nouze

legislativní nouze v textech na iROZHLASU

|Martin Drtina, Michaela Vydrová, Aneta Vojtěchová |Zprávy z domova

Ústavní soud zrušil sociální škrty. Norma bude platit do konce roku

Ústavní soud zrušil balík sociálních škrtů, ale dal vládě šanci k jeho novému přijetí správným způsobem. Zrušení začne platit na konci roku. Do té doby buď zákonodárci schválí novou úpravu, a nebo začne platit stav před letošním prvním lednem. Způsob přijetí posuzoval soud na žádost sociálních demokratů.

Poslanci schválili stav legislativní nouze. Teď řeší škrty

|Věra Pfeifferová, Alice Kottová |Zprávy z domova

Pět hodin trvalo, než se poslanci dostali k projednávání vládních škrtů. Museli proto přerušit řádnou schůzi sněmovny a narychlo svolat schůzi mimořádnou. Až na té se koalici přes odpor ČSSD a komunistů podařilo schválit projednávání norem ve stavu legislativní nouze a možnost hlasování po devatenácté hodině. Poslanci už navečer schválili balík úsporných zákonů z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.

|Veronika Malá, Katarína Brezovská, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Jan Bumba |Zprávy z domova

Poslanci zřejmě projednají vládní škrty ve stavu legislativní nouze

Poslanci dnes ve stavu legislativní nouze začnou projednávat čtyři novely, které mají snížit schodek státního rozpočtu o 45 miliard korun. O vyhlášení stavu legislativní nouze požádala minulé úterý vláda Petra Nečase. To vládě umožní rychlé projednání škrtů. Opozice je proti a sociální demokraté nevylučují, že se budou bránit ústavní stížností.

|Eva Presová, David Šťáhlavský |Zprávy z domova

Od začátku listopadu začne platit stav legislativní nouze

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dnes vyhlásila stav legislativní nouze. Začne platit od pondělí 1. listopadu po dva týdny. Během této doby by sněmovna měla projednat čtyři novely, které mají zajistit úspory v rozpočtu pro příští rok. Jde například o zdanění výnosů ze stavebního spoření nebo o balíček úsporných opatření v sociální oblasti.

|Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská |Zprávy z domova

Legislativní nouze je podle koalice nutná, opozice tento krok kritizuje

Opozice se včera úspěšně ubránila rychlejšímu projednávání důležitých úsporných zákonů, které potřebuje vláda pro to, aby udržela schodek státního rozpočtu na příští rok na úrovni 135 miliard korun. Podařilo se jí to s pomocí paragrafů jednacího řádu sněmovny. Rozpočet se začíná projednávat právě dnes. Kabinet se rozhodl, že požádá o vyhlášení stavu legislativní nouze. Opozice postup kritizovala a hrozí Ústavním soudem.