Lego

ODS v kampani použila figurku z Lega. Piráty kvůli tomu dánská společnost hnala před soud

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Na začátku týdne se na Facebooku objevila figurka z lega upozorňující, že pokud někdo odmítá pracovat, musí počítat s omezováním sociálních dávek. Šlo o součást předvolební kampaně ODS, která si známou postavičku vytvořenou dánským výrobcem stavebnic vypůjčila z fotobanky. Společnost Lego ale v minulosti prohlásila, že si nepřeje být spojována s jakoukoliv politickou stranou. S Pirátskou stranou dokonce za použití podobné figurky vedla v roce 2015 soudní spor, který vyhrála. ODS s Legem žádnou dohodu o použití nemá.

|Barbora Benešová |Ekonomika

Sběratelé platí za Lego statisíce. Hodnota značky každoročně roste o 12 procent

Pro děti zábavná hra, pro dospělé výhodná investice. Na značce Lego lze dobře vydělat. Její cena se jen za poslední rok zhodnotila o 12 procent. A podle britského listu The Telegraph se dokonce barevné kostičky za posledních 15 let staly lepší investicí než bezpečně obchodované akcie, zlato nebo úrokové účty. Hodnotnější jsou takové herní sety, které se na trhu prodávají jen krátce. O nejlepší stavebnice pak zájemci bojují v dražbách.

| A.Rokosová |Regiony

V kladenském Legu už vyrábí i figurky. Firma se chystá expandovat

Společnost Lego otevřela v Kladně továrnu před 13 lety. Ve strategicky položeném Středočeském kraji vybudovala největší továrnu v Evropě a Lego je na Kladensku jedním z největších zaměstnavatelů, pracuje tu 1700 lidí. Dalších 800 jich firma plánuje přijmout do roku 2015. To velmi pomůže v boji proti nezaměstnansoti, která je v okrese dlouhodobě nad 8 procenty. V továrně teď navíc vyrábí i nejdůležitější a na výrobu nejtěžší součást stavebnic - figurky.

| A.Rokosová |Ekonomika

Dánská firma LEGO rozšíří továrnu v Kladně. Počet zaměstnanců zvýší o polovinu

Dánská rodinná firma LEGO sídlí v Kladně od roku 2000. Postupně se rozšiřuje, ale s největší investicí začne letos. Kladenskou továrnu chce během následujících let rozšířit o třicet procent, tedy padesát tisíc metrů čtverečních. Zakázku za více než jednu a půl miliardu korun bude firmě administrovat agentura CzechInvest, ministerstvo průmyslu a obchodu ji pak české vládě navrhne jako strategickou investici.

|Vojtěch Berger, Tereza Jelínková |Zprávy ze světa

Rakouští Turci chtějí žalovat Lego, kvůli minaretu v jedné ze stavebnic

Začalo to jedním nevinným vánočním dárkem. Teď z toho budou tahanice s jedním z největších výrobců hraček na světě, dánskou firmou Lego. Za všechno může stavebnice, která vypadá jako mešita anebo křesťanský chrám, každý v tom vidí něco jiného. Plastové kostičky prý ale vyzývají ke kulturní nesnášenlivosti a k násilí. Tak to alespoň vidí Turecká kulturní obec ve Vídni.

|Jana Káninská, Michal Šenk |Ekonomika

Lego v Kladně investuje přes miliardu, vytvoří 200 míst

Dánský výrobce hraček LEGO investuje v Kladně 1,2 miliardy korun. Firma tak podstatně rozšíří svoji výrobu ve stávajícím podniku ležícím na okraji města. Nový projekt zaměstná nejméně 200 lidí. Stavba nových výrobní hal začne v Kladně v dubnu, výroba v nich začne v roce 2012.