Stomatolog Pavel Chrz chápe, že do chudých regionů se zubaři s novými a nákladnými postupy nehrnou. Zástupce pojišťoven Ladislav Friedrich vidí řešení v různých motivačních pobídkách pro nové lékaře.
„Německá strana je tomu nakloněná. Čekají nás další jednání s představiteli nemocnice v Selbu a v Marktleuthenu,“ plánuje místostarosta Aše Matala. Jazykové bariéry se nebojí, v Německu pracují Češi.
„Je to první dětský pacient s tak těžkým popálením, který byl transportován do země Evropské unie, což je obrovský úspěch České republiky,“ říká přednosta popáleninového centra Robert Zajíček.
Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj.
Paxlovid a lagevrio jsou antivirové léky vyvinuté proti covidu-19 ve formě tablet, určené zejména pro léčbu doma. Dosud byly dostupné jen na papírový recept a vydávaly je vybrané nemocniční lékárny.
Epidemiologové evidují výrazný nástup chřipky - nemocných ve všech věkových kategoriích přibylo o 60 procent. Chřipka se běžně prosazuje kolem poloviny ledna, letos ale začíná dominovat už teď.
Konkrétně v nemocnici Motol podle Bočka v neděli v podvečer lékaři na pohotovosti ošetřili 134 dětí a dalších zhruba 60 pacientů bylo v řadě. Čekací doba se pohybovala kolem sedmi až osmi hodin.
„Nejvíc dětí chodí s RS virózami, o které ohrožují nejvíce nejmenší děti. Rozhodně se potýkáme s chřipkou, nejsme úplně v epidemii, ale myslím, že se tam blížíme,“ říká lékařka.
Na milion lidí s postižením v Česku připadá 246 posudkových lékařů, z toho většina pracuje na zkrácený úvazek. I přes dílčí reformy a schválenou novelizaci zákona se personální krizi nedaří vyřešit.
Dětem s duševními obtížemi se v Česku nedostává potřebné péče včas. Psychiatrická pracoviště jsou přeplněná a dětští psychiatři navíc upozorňují na podfinancování odvětví.
„Kapacita dětských lékařů na našem okrese je přeplněna. A když se lidé obrátí na svoji zdravotní pojišťovnu, tak jim říkají, ať třeba jezdí do Prahy nebo do Hradce Králové,“ říká končící lékařka.
„Pokud studujete šest let vysokou školu, tak byste se měli něco být schopni prakticky naučit. Zubař po pětiletém studiu může dělat téměř vše samostatně,“ vysvětluje pro Radiožurnál Vlastimil Válek.
Virtuální obraz nádoru, 3D model jater nebo brýle, které promítají obraz orgánů přímo během operace.
Přesně to umožňují technologie v pražském IKEM, které teď budou lékaři využívat ještě více.
„Stigmatizující i riziková,“ popisuje vyhlášku pro práci ve zdravotnictví Lenka Krbcová-Mašínová. Podle vyhlášky nemůže člověk s duševní nemocí pracovat jako lékař ani jako zdravotní sestra.
„Jde o miniaturní přístroj, který se vkládá do podkoží pacienta na levou stranu hrudníku v ose srdeční, po jedné malé injekci umrtvující látky,“ říká přednosta kliniky Táborský.
Do vytipovaných oblastí, kde je péče praktických lékařů špatně dostupná, chce VZP nalákat nové doktory, a to pomocí bonifikačních programů, které by měly odstartovat od nového roku.
Před necelými deseti lety si nechala herečka Angelina Jolie odstranit ňadra a vaječníky. Dnes ji následují tisíce žen, kterým kvůli genetické mutaci BRCA 1 a 2 hrozí, že už v mládí onemocní rakovinou
Měli by lékárníci a stomatologové pomoci s očkováním proti covidu a proti chřipce? Pomohl by tento krok k větší proočkovanosti populace, nebo by naopak zmenšil důvěru ve vakcinaci?
Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny udělají ročně tisíce operací. Při naprosté většině z nich na sálech není ticho, ale zní hudba.
Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak?
Lékaři na pohotovostech nestíhají kvůli neakutním případům, píše Mf Dnes. Lidé nezvládají svou práci kvůli starosti o příbuzné, píše Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.