Česku antidepresivum bere přes 43 tisíc lidí. Mezi pacienty je Wellbutrin velmi oblíbený i z toho důvodu, že nepotlačuje sexuální touhu a nepřibírá se po něm na váze.
Podobně jako léky jsou knihy v literární lékárně opatřeny „příbalovými letáky“, respektive cedulkami, které sepsala majitelka na základě své čtenářské zkušenosti.
Ministerstvo zdravotnictví, vakcinologové i lékárníci vymýšlejí plány, jak Čechy přimět k tomu, aby se nechali očkovat proti chřipce. Proočkovanost je u nás jedna z nejnižších v Evropě.
Investiční skupina Penta Investments vstoupí se svou lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s potenciálními společnostmi o jejich koupi. Uvedl to spolumajitel Penty Dospiva.
Sjezd delegátů České lékárnické komory vyzval v sobotu poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví, aby navýšili platby za poskytování lékárnické péče.
Celosvětové výpadky dodávky léků jsou podle evropských lékárníků stále častější. I v Česku na pultech často chybí léčebné přípravky, nejčastěji na vesnicích.
Od 1. 1. 2018 bude v Česku platit povinně elektronická preskripce. Úřady v současnosti dokončují internetové systémy a testují pilotní provoz. Česká lékařská komora ale tvrdí, že eRecept je zbytečný.
Firma Meda Pharma stahuje z několika zemí včetně Česka kvůli možné nefunkčnosti injekční pero Epipen 300 mikrogramů pro léčbu těžkých alergických reakcí. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V Japonsku se ve dvou případech u epipenu ze stahované šarže nevysunula jehla. Přitom při prudké alergické reakci hrozí i smrt. V Česku je zřejmě mezi pacienty asi 800 per z dané šarže. Lidé si mohou nechat epipen v lékárnách vyměnit za jiný.
Druhé kolo elektronické evidence tržeb začíná ve středu. Týká se tentokrát i lékáren. Ale jen některých. Ministerstvo financí spouští druhou vlnu bez zkušebního provozu. S tím, že od prvního března začne s kontrolami.
Ministerstvo zdravotnictví získá pravomoc zakázat nebo omezit vývoz některých léků, aby nechyběly českým pacientům. Poslanci přehlasovali Senát a schválili vládní novelu zákona o léčivech, která tak už čeká jen na prezidentův podpis. Seznam medikamentů budou vytvářet odborníci podle zpráv z lékáren.
Některé české lékárny mají nový byznys za desítky milionů korun. Nelegálně vyvážejí léky do zahraničí. Prodávají se tak například antidepresiva nebo přípravky na cukrovku, epilepsii či astma. Lékárníci si pak často stěžují na nedostatek těchto léků. Informoval o tom na svých stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Vitamíny, doplňky stravy a hlavně volně prodejné léky nakupují Češi na internetu. Podle průzkumu společnosti Datamar to dělá až čtvrtina lidí. V online prodejnách hledají výhodnější ceny a také se jim líbí nákup zboží z pohodlí domova. Pokud ale potřebují odbornou radu, pro přípravky zamíří do klasické kamenné lékárny.
Lékárny připravují čím dál méně léků přímo pro individuální potřeby pacienta. Podle údajů největší Všeobecné zdravotní pojišťovny loni vyrobily o patnáct procent takových přípravků méně, než v roce 2009. Většina lékařů totiž předepisuje léky, které jsou běžně na trhu dostupné. Přípravky smíchané přímo v lékárenské laboratoři přitom mohou být účinnější a bez chemických konzervantů.
Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu volně dostupný Bioparox, který je určen k léčbě zánětu horních cest dýchacích nebo angíny. Přípravek totiž obsahuje antibiotikum fusafungin, které není natolik účinné, jak se doposud myslelo. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky se navíc u léků s fusafunginem můžou projevit závažné alergické reakce.
Lékárny mohou ode dneška odebírat léčebné konopí od domácích pěstitelů. Státní ústav pro kontrolu léčiv už dostal historicky první dodávku vypěstovanou v Česku od slušovické firmy Elkoplast. Lék se vydává na elektronický předpis.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pacientům nedoporučuje používat volně prodejný přípravek Bioparox, který je určen k léčbě zánětu horních cest dýchacích nebo angíny. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky lék obsahuje antibiotikum fusafungin, které není natolik účinné, jak se doposud myslelo.
Lékárny chystají kampaň na podporu rozumného užívání léků s paracetamolem. Nesprávné dávkování totiž může způsobit i smrt. Ročně se předávkují desítky lidí. Minimálně sedmi z nich selžou játra. Kampaň připravily IKEM a Česká lékárnická komora. Do kampaně se zapojilo přes 900 lékáren z celé republiky.
Pětina českých domácností vyhazuje léky do běžného odpadu. Zjistil to průzkum Státního ústavu pro kontrolu léčiv mezi více než 1500 respondenty. Jejich počet se navzdory informačním kampaním v posledních letech nijak významně nesnížil. Téměř dvě třetiny lidí odevzdávají prošlé nebo nepotřebné léky do lékárny.
V posledních letech v Česku vyrostlo přes šest stovek řetězcových lékáren. Téměř polovina z nich jsou původně nezávislé lékárny, které řetězcům nedokázaly odolat. Farmaceuti i ministr zdravotnictví to považují za problém.
Už rok a půl mohou lékaři předepisovat konopí k léčbě, například chronických bolestí nebo pacientům s roztroušenou sklerózou. Lékaři ani lékárníci se do něj však zatím příliš nehrnou – problémem je prý hlavně vysoká cena a byrokracie. Mnozí lidé si tak konopí raději pěstují sami.
Léčba konopím může začít. Nově platí vyhláška, od které si odborníci slibují, že konečně zvýší zájem o léčbu konopím nejenom mezi pacienty, ale hlavně mezi lékaři. Vyhláška především zásadně zvyšuje měsíční dávku konopí a rozšiřuje množství diagnóz, které lze konopím léčit. Cenu léčebného konopí ale vyhláška neřeší.
Lékárníci by v budoucnu mohli očkovat proti chřipce místo lékařů. Národní vlády a zdravotní pojišťovny k tomu vyzvalo Evropské lékárnické fórum v takzvané Bílé knize, která definuje novou roli lékáren v oblasti veřejného zdraví.
Řecké lékárny bijí na poplach. Chybí jim léky na běžné i závažné nemoci. Distributoři je totiž raději vyvážejí do zahraničí, kde za ně inkasují více peněz. Stát navíc zpožďuje platby lékárnám. Stovkám z nich proto hrozí bankrot. Dnešní stávky proti reformám, které mají jejich postavení ještě ztížit, se proto zúčastní také lékárníci.
Nouzová antikoncepce je ode dneška v lékárnách k dostání bez omezení. I když už několik let nebyly pilulky na lékařský předpis, ženy musely překládat průkaz a vyplňovat dotazník. Tato povinnost teď odpadá.
Lékárny by už brzy mohly začít nabízet přípravek z hodonínské ropy. Během testování pomohl zlepšit příznaky lupénky a atopického exému už po deseti dnech. Pomáhat by měl i při hojení takzvaného vlka nebo odřenin. Když půjde všechno dobře, první pacienti by si ho mohli koupit už letos.
Ve Venezuele zatkli majitele řetězce obchodů s léky Farmatodo za údajné protivládní spiknutí. Prezident Nicolás Maduro prohlásil, že se podíleli na ekonomické válce proti vládě a lidu. Údajně vytvářeli uměle fronty a snažili se tak podkopávat důvěru v socialistickou vládu.