Život lidí bez domova komplikují různá onemocnění, oslabená imunita a především zhoršená hygiena. Pomáhají jim studenti lékařských fakult, s dobrovolníky jsme strávili jeden jejich pracovní den.
Návrh zákona prosadili rozdílem jediného hlasu opoziční labouristé a nezávislí zákonodárci. O nových pravidlech bude ještě rozhodovat horní komora parlamentu.
„Tohle by měla být lednice a měla by být plná inzulínu,“ ukazuje reportérka BBC. „Rozbila se před pěti lety a nikdy nebyla opravena. A právě u mých nohou je mrtvý šváb,“ dodává.
V českých denících se dočtete, že nejmodernější lékařská péče je v Praze dostupnější. Píše to Mladá fronta Dnes. Hospodářské noviny zase informují o tom, že cestovní kanceláře hlásí rekordní rok.
Stát se chce lépe starat o válečné veterány. Ministerstvo obrany plánuje pomoct veteránům najít novou práci i zajistit lepší zdravotní péči. Novinky se týkají hlavně novodobých vysloužilců, kterých má armáda bezmála 13 tisíc. U příležitosti Dne válečných veteránů to řekl ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.
Bolesti zad označují lékaři za civilizační chorobu, za kterou může mimo jiné i sedavý způsob života. A protože trápí každého druhého, lékaři stále hledají další a další možnosti léčby. V ostravské městské nemocnici nyní zájemcům nabízejí takzvanou ozonoterapii. Léčbu kyslíkem tam už postoupily dvě desítky lidí.
K nejbližšímu lékaři by lidé měli autem dojet do 35 minut. Vyplývá to z nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotní péče, které platí od začátku ledna. Jedná se o dojezd jak k praktickému lékaři, tak třeba k zubaři nebo do lékárny. Většina území Plzeňského kraje je ordinacemi pokrytá dostatečně a lidé se mohou k lékaři dostat v limitu. Výjimkou jsou některé lokality na Šumavě.
Ve velké drama se může proměnit náhlý zdravotní problém, který vás postihne kdekoliv v centrální Šumavě. I záchranka někdy jede ke zraněnému turistovi až tři čtvrtě hodiny. Nové nařízení vlády by mělo tuto situaci změnit. Základní zdravotní péče musí být od Nového roku dostupná nejdéle do 35 minut.
Podle Asociace českých a moravských nemocnic se chystá rušení jak celých zdravotnických zařízení, tak řady oddělení. Jednání se zdravotními pojišťovnami o nových smlouvách jde totiž do finále a je možné, že ho některá zdravotnická zařízení nepřežijí.
Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zavedení místní a časové dostupnosti zdravotních služeb prošel vládou. Vyhláška počítá s tím, že k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi nebo do lékárny by se pacienti měli dostat do 35 minut. Nařízení rovněž zkracuje čekací dobu na operace a další lékařské zákroky. Odbory, zástupci pacientů a hendikepovaní lidé proti němu protestují.
Lékařské pohotovosti letos fungují na Silvestra a na Nový rok podobně jako o sobotách a nedělích. Za službu první pomoci odpovídají kraje. Ordinační hodiny se tedy můžou napříč Českem trochu lišit. Pokud chtějí být pacienti na Silvestra připraveni na všechno, měli by se podívat na webové stránky svého kraje.
Novela zákona o zdravotním pojištění může zkomplikovat přístup k hrazené lékařské péči, v některých případech může lidi odstřihnout od pojišťovnou hrazené zdravotní péče až na 1,5 roku. Pojištěnec totiž musí o přestup zažádat minimálně půl roku přede dnem přestupu. Problém může nastat třeba ve chvíli, kdy se lidé rozhodnou přestěhovat do jiného kraje. Ohroženi jsou především pojištěnci menších zdravotních pojišťoven, kterých jsou statisíce.