lékařství

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Boj proti korupci v ukrajinském zdravotnictví: úplatků ubývá, zlepšení ale přichází pomalu

REPORTÁŽ. Zdravotnictví na Ukrajině je oficiálně bezplatné. Ve skutečnosti ale lidé musí mnohdy platit nemalé částky i za banální zákroky. Peníze pak často končí v kapsách lékařů. Podle Světové banky patří přebujelá korupce spolu se zastaralým vybavením nemocnic k největším problémům ukrajinského zdravotnictví. Vláda v Kyjevě i kvůli tlaku Evropské unie přijala v posledních letech několik protikorupčních zákonů. Nevládní organizace teď sledují pomalé zlepšování situace.

|David Koubek, dab |nepoužívat - Věda

Problém s vývojem vakcíny proti viru zika. Scházejí jeho živé vzorky

Laboratořím ve světě scházejí vzorky viru zika, který možná způsobuje nedostatečně vyvinutý mozek u novorozenců. Pro to, aby mohly vyvinout vakcínu proti nákaze nebo i jen test na její přítomnost, by potřebovaly živý exemplář samotného viru. Jenže těch se nedostává. Podle brazilského deníku Estado de São Paulo se tak začíná rozvíjet černý trh se vzorky.

Lékaři pražského IKEMu pomohli unikátní operací pacientce s ochrnutým žaludkem

|Zdeněk Vesecký |Člověk

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny provedli první endoskopickou operaci ochrnutého žaludku. Jsou první v Česku i střední a východní Evropě, kteří se k zatím experimentálnímu zákroku odhodlali. Dosud tak lékaři operovali jen 17 pacientů na světě. Jak ale dokazuje případ české pacientky, je to cesta správným směrem a endoskopie se uplatní v dalším medicínském oboru.

|Helena Berková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková, Karolína Rezková, Martin Ježek |nepoužívat - Věda

Čestná cena za lékařství čeká na nového laureáta. Začíná Nobelův týden

Ve Stockholmu dnes začíná takzvaný Nobelův týden. Akademici postupně oznámí, kdo dostane ceny z nadace slavného švédského vědce. Ve Stockholmu dnes udělí Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Držitele vybírá Nobelovo shromáždění na stockholmské lékařské univerzitě Karolinska Institutet.