Rekordy v produkci skleníkových plynů padaly v některých oblastech Sibiře, hlavně Jakutska. V jeho okolí zaznamenali letos nejvíce emisí od počátku měření, tedy od roku 2003.
Řecko, Itálie, Turecko, Alžírsko – výčet zemí ve Středomoří, které zápasí s rozsáhlými lesními požáry. Kvůli vysokým teplotám, suchu a silnému větru se hasičům mnohde nedaří oheň dostat pod kontrolu.
Požár označovaný jako Dixie Fire, podle silnice, kde vznikl, k 9.00 místního času (18.00 středoevropského letního času) sežehl 1876 kilometrů čtverečních.
„Problém je to, že vysoké teploty způsobily nadměrné vyschnutí porostů a půdy. A riziko požárů je opravdu veliké a bude přervávat, obávám se, celé léto,“ říká český velvyslanec v Řecku Karfík.
Jih Evropy se již několik dní potýká s vlnou velkých veder, které doprovází šíření požárů. Tureckým hasičům se podařilo dostat pod kontrolu přes stovku požárů, pět ohnisek se nicméně nadále šíří.
Podle místních médii zemřeli čtyři Egypťané, kteří na ostrově pracovali na jedné z farem. Vláda v nejbližších hodinách očekává letadla a hasiče, které slíbilo Řecko, Izrael a Itálie.
„Západní Austrálie nyní čelí dvěma naléhavým situacím. Ohrožuje nás nebezpečný požár a město je uzavřené kvůli koronaviru,“ řekl premiér tohoto australského státu Mark McGowan.
Hasičské operace ve strmém a těžce přístupném terénu 3500 metrů vysoké hory San Gorgonio byly vyhodnoceny jako příliš riskantní. Úřady proto rozhodly nechat část požárů bez hašení.
Příčinou je nebývalé sucho a teplo. V některých sibiřských oblastech překračují současné teploty průměr o více než 10 stupňů. Aktuálně hoří na ploše přes 60 tisíc hektarů.
V polském Biebrzańském národním parku se podařilo po týdnu uhasit rozsáhlý požár. Hasiči ukončili v neděli odpoledne svůj zásah, informovalo v prohlášení největší chráněné území v Polsku.
S požárem v Biebrzańském národním parku pomáhají také hasiči z jižního a západního Polska. Oheň zachvátil přibližně 8 tisíc hektarů lesa a díky slabšímu větru se stále šíří.
Ve středečních novinách se mimo jiné dočtete, že potraviny budou v Česku v nadcházejících týdnech nejspíš dál zdražovat. A znát to bude hlavně u ovoce a zeleniny.
Požáry okolo Černobylu vypukly 4. dubna. V okolí bývalé jaderné elektrárny zasahuje podle deníku Ukrajinská pravda aktuálně 415 hasičů s 98 kusy techniky, včetně tří letadel a tří vrtulníků.
Austrálii konečně zkropil déšť. Země sužovaná lesními požáry si tak může trochu oddychnout. Bouře ale může znamenat také bleskové povodně nebo padající stromy.
Bezprecedentní požáry aktuálně ničí Austrálii, lidé sice na facebooku vybrali přes 600 milionů korun, na záchranu to však nestačí. Jde o katastrofu, která nemá srovnání ani obdoby.
V Novém Jižním Walesu strávilo Boží hod vánoční v terénu přes 1700 dobrovolných hasičů. Australští meteorologové ale očekávají, že v pátek se teploty v oblasti vyšplhají až na 40 stupňů Celsia.
Austrálie se od září potýká s rozsáhlými lesními požáry. Ve venkovských oblastech slouží převážně dobrovolníci, jejichž kapacity pomalu dochází. Období požárů se letos může protáhnout až na půl roku.
Hasiči v Novém Jižním Walesu podle australské televize ABC uvedli, že za celou letošní sezonu oheň poničil asi 250 domů a víc než 2 tisíce hospodářských stavení.
„Kalifornský guvernér Gavin Newsom lesy spravuje hrozným způsobem,“ tweetoval Trump. Guvernér ve své reakci zdůraznil vliv klimatických změn na šíření požárů.
Plameny ohrožují zejména oblasti nedaleko Los Angeles a vinařskou oblast na sever státu. Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a vysokým teplotám, informovala v pátek agentura AP.
Brazílie nepřijme finanční pomoc od zemí skupiny G7 na boj s požáry Amazonie, dokud se francouzský prezident Emmanuel Macron neomluví za údajné urážky vůči brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi.
„Rozdělat oheň v Amazonii není vůbec jednoduché, špekáček si tam jen tak neopečete. Je k tomu potřeba hlavně člověk,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Roman Kollár.