Kanada 5:1 Česko

Lesní zvěř

|Lenka Kratochvílová |Regiony

Střetům se zvěří předcházejí pachové ohradníky, myslivci ze Želátovic je stavějí svépomocí

Škody za stovky tisíc korun provázejí střety řidičů s migrující zvěří na českých silnicích jen za poslední týdny. Pod koly aut teď končí nejen zajíci a divočáci, ale i vysoká. Nebezpečným nehodám úspěšně brání třeba pachové ohradníky. Jejich stavbu většinou dotují krajské úřady. Myslivci z Želátovic na Přerovsku ale už nechtějí spoléhat na to, jestli jim úředníci dotace na ohradníky schválí, a v nejrizikovějších úsecích je budují sami svépomocí.

|Jana Jeckelová |Regiony

Díky dravým šelmám končí pod koly aut v Moravskoslezském kraji méně lesní zvěře

Myslivci v Moravskoslezském kraji mají nový způsob, jak odradit lesní zvěř, aby se přibližovala k silnicím, kde může skončit pod koly aut. Na okrajích lesů aplikují pachové stopy dravých šelem, jako jsou lev nebo jaguár, které chrání nejčastěji srnčí a divočáky od střetu s vozidlem. Počet sražených kusů už přitom díky ohradníkům rapidně klesl. Správa silnic Moravskoslezského kraje proto pořídila další za téměř 300 tisíc korun.

|Eva Malá |Regiony

Stezka pro lesní zvěř může zkomplikovat život pěti rodinám z liberecké čtvrti Machnín

Kasanovi, Bartošovi, mladí a starší Budákovi a také pan Šindelář můžou přijít o možnost postavit si na svém pozemku dům, chovat zvířata nebo založit zeleninovou zahradu. Důvod? Stezka pro lesní zvěř, kterou chce odbor hlavního architekta Magistrátu města Liberce zanést do územního plánu. Pro majitele pozemků to znamená odstranit ploty a nechat srnkám volný průchod.