„Cílem národního parku totiž je ochránit biodiverzitu, zachovávat území ve smyslu ochrany přírody. Nemá tam v žádném případě přednost ekonomická funkce,“ vysvětluje geolog Jakub Hruška.
Lesy ČR postaví na dálkových turistických cestách Via Czechia a Stezka Českem nové nouzové útulny. První z nich postavily už koncem loňského roku nad osadou Severní ve Šluknovském výběžku.
Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu v hodnotě 3,5 milionu korun. Soud ale připomněl, že inspekce státnímu podniku kladla k tíži spíše to, že svou nečinností přispěl k rozšíření kalamity.
Luboš Sedláček si odváží srnku, která má necelých 11 kilogramů. Rozporcovat si ji musí sám. „Je s tím trošku víc práce. Ale je to zase vykoupeno tím, že to není tak drahé,“ těší ho.
Šlo o účty v kauze kolem IT zakázek Lesů ČR, kdy si žalobci myslí, že byly předražené o stovky milionů korun a peníze se přes zahraniční účty vracely k obviněným.
Smlouvy uzavřené s podniky jsou pětileté do konce roku 2027. Podle mluvčí státního podniku Evy Jouklové se ale některé smlouvy podle ní uzavřít nepovedlo.
Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v loňském tendru patři mezi 5 nejúspěšnějších.
Solární parky už státu vydělávají, píší Lidové noviny. A ministerstvo školství neplánuje kvůli energetické krizi vyhlašovat mimořádné volno, informuje Právo. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Rozsudek je nepravomocný, státní zástupce Adam Borgula se proti němu na místě odvolal. Pro Szóráda v závěrečné řeči navrhoval podmíněný tříletý trest vězení a peněžitý trest milion korun.
„Uchazeči o post generálního ředitele by měli mít znalosti a vizi nutnou pro obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, zadržování vody v lesích a celkové posílení ekosystémových funkcí lesa,“ uvedl ministr.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že bývalý generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček dostal loni odměny téměř 5,5 milionu korun. Vysoké prémie brali i další členové vedení, píší Hospodářské noviny.
V českém tisku se v pondělí dočtete, že až polovinu biomasy, kterou disponují Lesy ČR, bude nově odebírat společnost miliardáře Petra Pauknera. Smlouvu podepsal bývalý šéf, píšou Hospodářské noviny.
Stavební fošny, OSB desky a další dřevěné výrobky zdražily za poslední rok na dvojnásobek i trojnásobek původní ceny. Není to problém jen v Česku: světový trh loni zažil hned dvě „dřevěné bubliny“.
Majetek byl cisterciákům konfiskován na základě Benešových dekretů, ale až po roce 1948. Podle soudce zpravodaje Davida Uhlíře posloužily dekrety pouze jako záminka k pokračování majetkové křivdy.
Lesy ČR obhospodařují zhruba polovinu lesů v Česku. Loni státní podnik kvůli kůrovcové kalamitě vytěžil rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva.
Po ekonomické stránce je umělá obnova náročná v jejím úplném počátku. U přirozené obnovy se to projevuje během výchovných zásahů, když si vlastník les přizpůsobuje.
Podle profesora pěstování a ekologie lesa Miroslava Svobody z České zemědělské univerzity prohlubují kůrovcovou kalamitu přísné předpisy na dřevinnou skladbu a na rychlost osazování holin.
Tendr je rozdělen na 46 zakázek. Týká se v souhrnu území o rozloze asi 200 tisíc hektarů, jde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem.
Přímé platby se totiž odvíjejí od velikosti obdělávané půdy či množství chovaných zvířat. Na rozdíl od investičních projektů tam tak není příliš prostor pro případné ovlivnění výběrového řízení.
Praha||Jakub Troníček, Vojtěch Srnka|Zprávy z domova|Původní zpráva
Roman Boček má za sebou dlouhou kariéru ve státní správě, která zahrnuje vlivné posty náměstků na ministerstvech zemědělství a dopravy. Působil ale také v představenstvu ČD nebo Budějovického Budvaru.
Zmiňovaná houba stromy oslabí, následně je napadají další škůdci. Výsledkem je odehnívání kořenů a velké riziko vyvrácení. Tady jich na zem spadly už desítky.
Daniela Szóráda policisté obvinili z podvodu kvůli jeho čestnému prohlášení. V něm ujišťoval, že po odchodu ze státního podniku nepracuje ve dřevařském oboru.
Letos v únoru policie Szóráda obvinila z porušení povinnosti při správě majetku a z podvodu. Podle kriminalistů způsobil škodu zhruba 1,8 miliardy korun.