letecká společnost

| ČTK |Zprávy ze světa

Lufthansa zruší v pátek dalších 830 letů. Stávka pilotů se dotkne i spojení s Prahou

Německé aerolinky Lufthansa v pátek zruší kvůli stávce pilotů dalších 830 letů. Výpadek se i třetí den protestu dotkne zhruba 100 tisíc cestujících a týkat se bude i šesti párů spojení s Prahou, sdělila mluvčí letiště v Praze-Ruzyni. V pátek měla stávka pilotů za výrazné zvýšení platů původně skončit, odborový svaz pilotů však ve čtvrtek odpoledne oznámil, že se protest prodlužuje až do sobotní půlnoci. Podle agentury AP stávka neskončí dříve než o půlnoci ze soboty na neděli.

|Jaroslav Skalický |Ekonomika

Při zpoždění nebo zrušení letu mají cestující nárok na odškodnění až 600 eur

V letecké dopravě odstartovala letní sezona, během které se ve srovnání se zimou značně zvyšuje zájem o cestování vzduchem. Cestu na prodloužený letecký víkend i kamkoli jinam ale může pokazit zpožděný odlet nebo jiná komplikace způsobená leteckou společností. V mnoha takových případech mají cestující nárok na finanční kompenzaci, kterou zaručuje direktiva Evropské unie. Ne všichni o tom ale vědí a dokážou za svá práva bojovat.

|Vědunka Lunardi, kap |Ekonomika

Italské letecké společnosti Alitalia hrozí bankrot

Ztrátovým italským aerolinkám Alitalia hrozí úpadek, pokud urychleně nenavýší kapitál. Už delší dobu se totiž potýkají s finančními i organizačními problémy. Firma patří skupině italských investorů, čtvrtinový podíl ale už před lety získala francouzsko-nizozemská letecká společnosti Air France-KLM. Vedení Alitalie v úterý večer vyjádřilo optimismus a věří v pozitivní výsledek jednání.

|Petr Vavrouška, Jaroslav Skalický, Eva Presová, ak, Kateřina Kozmová |Ekonomika

V Praze se představí nejmodernější letadlo na světě, americký Dreamliner

Polská letecká společnost LOT dnes na lince mezi Varšavou a Prahou předvádí svůj nejnovější přírůstek do flotily. Je to nejmodernější letadlo na světě – americký Boeing 787, známý jako Dreamliner. LOT je teprve osmou leteckou společností, která Dreamliner dostala. Kvůli technickým potížím při výrobě jsou dodávky aerolinkám opožděné.