letecká záchranná služba

letecká záchranná služba v textech na iROZHLASU

Ministerstvo už nebude řešit každou minutu. Letecké záchrance zaplatí i zásahy mimo provozní dobu

|Anna Jadrná |Zprávy z domova

Ministerstvo zdravotnictví bude leteckým záchrankám hradit i akutní zásahy mimo provozní dobu. Informoval o tom na Facebooku šéf resortu Miloslav Ludvík z ČSSD. Ministerstvo tak podle něj chce zabezpečit maximální péči v co nejkratší době. Spor rozvířila začátkem týdne společnost DSA, která oznámila, že resort odmítl proplatit devět akutních zásahů mimo provozní dobu, například let ke sraženému dítěti v bezvědomí.

|Vladimír Kroc, Anna Jadrná |Zprávy z domova

Ministerstvo odmítlo zaplatit letecké záchrance. Musíme trvat i na minutě, tvrdí náměstek

Ministerstvo zdravotnictví odmítá proplácet zásahy leteckých záchranářů mimo pracovní dobu. Podle náměstka Romana Prymuly není možno uhradit služby, které jsou mimo smlouvu. Problémy mohou přetrvávat i letos, ale prý se hledá řešení. Resort tak například neproplatil let ke sraženému dítěti v bezvědomí. V první řadě jde přece o pacienta, je přesvědčen poslanec KSČM a bývalý ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík. Nedovede si prý představit, že by hasiči nebo policisté nevyjeli k případu, protože někdo stanoví provozní dobu.

| ČTK |Zprávy z domova

K dítěti v bezvědomí vzlétl vrtulník o minutu dříve. Ministerstvo odmítlo zásah proplatit

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo uhradit leteckým záchranářům v Hradci Králové a Ústí nad Labem devět letů k akutním případům kvůli tomu, že byly mimo provozní dobu. Uvedl to Daniel Tuček, místopředseda představenstva firmy DSA, která leteckou záchrannou službu v těchto krajích zajišťuje. Záchranáři podle firmy vzlétli vždy k akutním případům, když byli požádáni operačním střediskem. Ministerstvo tvrdí, že podle právního výkladu nemůže hradit zásahy mimo sjednanou dobu.

| ČTK, Gabriela Hauptvogelová |Zprávy z domova

Leteckou záchranku z Ústí zajistí v lednu a únoru DSA. Firma podepsala s ministerstvem dodatek

Leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji bude v lednu a únoru zajišťovat stávající provozovatel, firma DSA. Ve středu dopoledne podepsala s ministerstvem zdravotnictví dodatek. Potvrdili to zástupci ministerstva i firmy DSA. Dodatek by měl zajistit kontinuitu služby do doby, než základnu převezme nový provozovatel, kterým by měla být slovenská firma Air-Transport Europe.

|Iveta Vávrová, Mikuláš Klang, Veronika Šírová |Regiony

Provozovatele letecké záchranky v Ústeckém kraji vybere nová komise. Ministerstvo zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provozování letecké záchranky v Ústeckém kraji. Provozovatele základny v Ústí nad Labem tak vybere nová komise. Předchozí tendr vyhrála slovenská společnost ATE, proti výsledku se ale další účastník soutěže odvolal k antimonopolnímu úřadu. Ten následně vydal předběžné opatření, podle kterého ministerstvo nesmělo smlouvu podepsat.

|Jana Čermáková |Regiony

Firma nabídla moc nízkou cenu. Ministerstvo nesmí uzavřít smlouvu o letecké záchrance v Ústeckém kraji

Antimonopolní úřad zakázal ministerstvu zdravotnictví podepsat smlouvu se soukromým provozovatelem o zajištění letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. Vítězná firma totiž nabídla příliš nízkou částku. Vyplývá to z předběžného opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které má ministerstvo k dispozici.

Ústeckému kraji hrozí, že od Nového roku nebude mít vlastní leteckou záchrannou službu

|Gabriela Hauptvogelová |Zprávy z domova

Antimonopolní úřad předběžným opatřením zakázal ministerstvu zdravotnictví podepsat smlouvu s novým provozovatelem letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. Proti vítězi soutěže, slovenské firmě Air Transport Europe, podal podnět dosavadní provozovatel, společnost DSA. Slovenské vrtulníky podle ní nemají certifikaci pro Českou republiku. V tom případě by nemohly od Nového roku zajišťovat leteckou záchrannou službu na Ústecku.

|Monika Pustovková, Anna Jadrná |Regiony

Neznámé a 25 let staré vrtulníky. Provozovatele letecké záchranky vyhlíží v Olomouci s obavami

Rozpaky mezi olomouckými záchranáři vzbuzuje výběrové řízení na nového provozovatele letecké záchranky. Stejně jako v Ústeckém kraji, také v tom Olomouckém vyhrála slovenská firma Air Transport Europe. Na Hané mají záchranáři létat na čtvrtstoletí starých strojích, které pořádně neznají. Nemají ale mnoho času se s nimi seznámit, protože výběr se protahuje kvůli odvolání tuzemské firmy DSA. Slovenská firma ale veškeré pochybnosti záchranářů odmítá.

| ČTK |Ekonomika

Leteckou záchranku v ČR budou mít i firmy z Rakouska a Slovenska. Rozhodla cena

Leteckou záchrannou službu budou v Česku poprvé provozovat i zahraniční firmy. Tuzemskou DSA doplní slovenská Air Transport Europe a rakouská Helikopter Air Transport. Podle informací České televize o tom v pondělí rozhodla ministerská komise. Výběr musí potvrdit ještě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). ČT již ale řekl, že výběr bude respektovat. Firma DSA není s výsledkem spokojena a chce soutěž napadnout u antimonopolního úřadu.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Vláda by měla rozhodnout o tendru na provozování letecké záchranné služby

Při záchraně života jde vždy o minuty. A těžké nehody se zpravidla neobejdou bez zásahu vrtulníku. Kdo a jak v Česku zajistí leteckou záchrannou službu na příští roky, dnes bude řešit vláda. Na konci roku vyprší současné smlouvy se soukromými firmami v osmi regionech. Ministři proberou různé cenové posudky znalců, které se liší o dvě miliardy korun. Nové smlouvy by měly být na osm let.