letecké neštěstí

| ČTK |Zprávy ze světa

Brazilské Chapeco se loučí s fotbalisty, kteří zahynuli při letecké katastrofě

Ostatky většiny obětí pondělní letecké nehody, při níž zahynul téměř celý brazilský fotbalový tým Chapecoense, v sobotu s více než hodinovým zpožděním dorazily do jihobrazilského města Chapecó. Již na letišti se koná smuteční ceremoniál za přítomnosti brazilského prezidenta Michela Temera, který rodinám obětí předá řád za zásluhy o sport. Poté se kolona s rakvemi vydá na tamní fotbalový stadion, kde se uskuteční poslední rozloučení.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Letos už 7 mrtvých. Počet nehod malých letadel v Česku roste

Střety letadel s ptáky, komplikace při špatném počasí nebo třeba nedostatek paliva k doletu na ranvej. To jsou problémy, se kterými se stále častěji potýkají piloti malých letadel nad Českem. Loni řešili inspektoři z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod 866 případů. Letos čekají, že jich poprvé bude přes 1000.

|Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Letoun společnosti EgyptAir se dál pohřešuje, objevené trosky k němu nepatří

Pátrání po zříceném letadle z Paříže do Káhiry se 66 lidmi na palubě stále pokračuje. Airbus A320 společnosti EgyptAir se ztratil z radarů včera v brzkých ranních hodinách. Pravděpodobně se zřítil do Středozemního moře. U řeckého ostrova Karpathos se včera našly trosky, které se zdály být z havarovaného stroje, řečtí vyšetřovatelé však později popřeli, že by patřily zmizelému letadlu. Co nebo kdo za pád stroje může, zatím není jasné. Vyšetřovatelé stále pracují s možností nehody i teroristického útoku.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Sestřelili jsme ruský airbus, tvrdí IS. Podle úřadů je to nepravděpodobné

Islámský stát tvrdí, že nese odpovědnost za havárii ruského dopravního letadla v Egyptě. Prohlášení se na sociálních sítích objevilo po dřívějších spekulacích, zda stroj nesestřelili sinajští ozbrojenci. Podle egyptských i ruských úřadů je ale nejpravděpodobnější příčinou katastrofy technická závada. Při nehodě zemřelo všech 224 lidí na palubě.

|Martin Dorazín, Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Za pád letadla na Sinaji zřejmě může technická závada. Piloti si stěžovali už dříve

Záchranáři našli černé skříňky ruského letadla, které dnes ráno havarovalo v Egyptě. Na místě nehody v poušti Sinajského poloostrova pokračuje vyprošťování obětí. Egyptské a ruské úřady podle agentur AP a AFP oznámily, že zřícení stroje nikdo nepřežil. Na palubě bylo 224 cestujících včetně 17 dětí a sedmi členů posádky. Příčinou nehody zřejmě byla technická závada, na kterou si piloti u tohoto stroje stěžovali už dříve.

|Ivana Bernáthová |Regiony

V Liberci staví simulátor, který by objasnil největší leteckou katastrofu na českém území

Před 40 lety spadlo v pražském Suchdole nedaleko ruzyňského letiště jugoslávské letadlo. Při leteckém neštěstí zahynulo 79 lidí, převážně Čechoslováků. Jednačtyřicet cestujících tehdy přežilo, zejména díky rychlému zásahu záchranářů. Přesné příčiny nehody nejsou dodnes jasné. Dva Liberečané se teď snaží na simulátoru tuto nejhorší leteckou tragédii na českém území objasnit.

|Jan Šmíd, mkp |Zprávy ze světa

Pátračům se zatím nepodařilo nalézt druhou černou skříňku zříceného airbusu

Pátrací týmy na místě zřícení airbusu německé společnosti Germanwings ve francouzských Alpách pokračují v identifikaci ostatků a v hledání druhé černé skříňky. Experti zatím na základě testů DNA identifikovali asi polovinu těl obětí. V rámci pátracího týmu byla vyčleněna speciální skupina, která hledá pouze druhou černou skříňku z havarovaného stroje.