Součástí přijatého usnesení je soubor podmínek souhlasu, mezi které patří například urychlená stavba železnice na letiště nebo zrušení nočního provozu po dostavbě nové ranveje.
Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu.
Po únorovém puči v únoru 1948 komunisté veterány RAF označovali za zrádce nebo špiony. Mnoho z nich proto z Československa emigrovalo. Další dlouhé roky strávili ve vězení nebo v pracovních táborech.
K dlouhodobému parkování letadel používá letiště zejména bývalou dráhu 04/22, kde byl kvůli aktuální situaci obnoven provoz pro 16 odstavných stání. Dvě letadla jsou dále na pojezdové dráze TWY N.
Na velkých letištích mají aerolinky přesně určené časy, ve kterých jejich letadla mohou přistávat – takzvané sloty. Pokud je ale aerolinky nevyužívají alespoň z 80 procent, o své sloty přijdou.
Pražské letiště prý praská ve švech. Jenom za čtyři měsíce letošní sezony, od června do září, odbavili pracovníci necelých šest milionů cestujících. Jedná se o šestiprocentní meziroční nárůst.
Letadlo přistálo bezpečně, cestující jsou v pořádku a událost provoz na letišti nijak neomezila. Letadlo ČSA se otočilo zpátky na Prahu po třech hodinách letu zhruba nad Kazaní.
Před 81 lety dosedlo na přistávací dráhu v pražské Ruzyni první letadlo. Začal tak provoz letiště, které dnes nese název prvního českého prezidenta Václava Havla a které je největší v České republice.
Divočák pobíhající na ruzyňském letišti v Praze zpozdil v noci na pondělí jeden let, informovaly mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková a mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
Dálková linka do Pekingu je nejvýraznější novinkou zimního letového řádu na pražském Letišti Václava Havla. Ruzyně má přes zimu přímé spojení s 97 destinacemi v 38 zemích. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jejich počet zvýšil o sedmnáct. Může za to i lepšící se hospodaření Českých aerolinií (ČSA). Novým letovým řádem se letecká doprava řídí ode dneška.
V den, kdy by se Václav Havel dožil 76 let, se na letišti v pražské Ruzyni odehrál slavnostní ceremoniál, během kterého se klíčový dopravní uzel přejmenoval právě po prvním českém prezidentovi. Stále se ale ozývají i hlasy proti změně názvu ruzyňského letiště.
Pražské letiště v pátek změní název, oficiálně se bude jmenovat Letiště Václava Havla. Stane se tak v den, kdy by první polistopadový prezident oslavil 76. narozeniny. Změnit se musí nápisy, vizitky i hlášení v autobusech.
Na pražském letišti Ruzyně shořelo v jednom z hangárů letadlo typu ATR 42. U požáru zasahovaly čtyři hasičské jednotky. Kolem 21:30 hodin byl kvůli tomu provoz letiště na deset minut přerušen.
Ruzyňské letiště si dnes výstavou připomíná 75. výročí svého založení. Bezmála devadesátka fotografií, které návštěvníci uvidí v příletové hale Terminálu 2, dokumentuje důležité etapy vývoje nebo známé osobnosti, které na letišti přistávaly.
Pražské letiště se ještě bude zabývat konečnou podobou nového názvu, ve kterém se objeví jméno prezidenta Václava Havla. Překladatelé totiž zpochybnili jazykovou správnost anglického pojmenování Prague Airport - Václav Havel, které schválila vláda.
Vláda odsouhlasila návrh, aby bylo letiště v Praze Ruzyni přejmenováno po bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. Změna by měla nastat k 76. výročí narození Václava Havla, tedy k letošnímu 5. říjnu.
V posledních dnech se rozhořela diskuze o tom, jak nejlépe uctít památku Václava Havla. Režisér Fero Fenič si myslí, že by si první český prezident zasloužil, aby se po něm jmenovalo ruzyňské letiště. Stejný názor sdílí téměř 67 tisíc lidí, kteří se už stihli podepsat pod internetovou petici. Ne všichni ale tomuto nápadu tleskají.
Na ruzyňském letišti přistane dnes dopoledne na třicet speciálů se státníky a jejich delegacemi, kteří se zúčastní pohřbu prezidenta Václava Havla. Přílety státních letů budou odbaveny v jižní části letiště, na provoz proto budou mít jen minimální vliv.
Pražské Letiště Ruzyně by se mohlo jmenovat po Václavu Havlovi, navrhl dokumentarista Fero Fenič a hledá podporu veřejnosti. Podle premiéra Petra Nečase je to ale složitější problém, než se zdá.
V reakci na úmrtí exprezidenta Václava Havla přišla skupina umělců s nápadem, pojmenovat po něm pražské Ruzyňské letiště. Autorem výzvy je režisér a producent Fero Fenič, podle kterého je třeba uctít památku Václava Havla i jinak než jen formálním způsobem.