leukémie

|Eva Rajlichová, Anna Kottová |Člověk

Zachránit lidský život může každý. Stačí se přihlásit do registru dárců kostní dřeně

Český národní registr dárců kostní dřeně symbolicky poděkuje všem, kdo pomáhají zachraňovat lidské životy. Uspořádal slavnostní galavečer v pražském Obecním domě a na pozvánku dopsal heslo „Kdo zachrání lidský život, zachrání celý svět“. Dárce pomohl například i dívce Nikol Révayové, která měla leukémii.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Němeček chce, aby byli podvodní léčitelé trestně odpovědní. Podá nový návrh

Podvodní léčitelé, kteří zakazují lidem klasickou léčbu, by měli být podle ministerstva zdravotnictví trestně odpovědní. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD už jeden návrh na odpovědnost léčitelů podal. Vláda ho ale zamítla. Na podzim proto předloží další konkrétní plán. Zkušenosti některých lidí totiž ukazují, že rady podvodných léčitelů mohou být někdy až životu nebezpečné. Doporučují například pití dezinfekčních prostředků nebo klystýr.

Výzkum 'řeči' buněk pomůže při léčbě chronické lymfocytární leukémie

|Petra Benešová, Simona Bartošová |nepoužívat - Věda

Když si buňky nerozumějí, může dojít k závažným problémům, například k nádorovému bujení. Biolog Vítězslav Bryja a jeho vědecký tým z Ústavu experimentální biologie MU v Brně teď podrobně rozklíčoval chemickou řeč buněk. Její detailní znalost pomůže lékařům například při rychlejší diagnostice a lepší léčbě pacientů s chronickou lymfocytární leukémií. Za práci získali vědci Cenu předsedy Grantové agentury, která výzkum financovala.

|Veronika Sedláčková, kap |nepoužívat - Věda

Proti dosud nevyléčitelnému typu leukémie má pomoci biologická léčba

Novou naději pro stovky pacientů v Česku a bezpočet nemocných ve světě znamená studie, kterou dnes prezentovali odborníci na poli hematologie a jejíž výsledky označují za průlom. Vyplývá z nich, že díky biologické léčbě se mohou uzdravit i ti, kteří onemocněli dosud nevyléčitelným typem leukémie. Novou léčbu se zatím se podařilo ověřit na pacientech ve Francii a v rámci celoevropské studie se do ní celkem zapojí na 500 pacientů.

|Martina Pelcová |Regiony

Do praxe jdou dva patenty lékařů z Masarykovy univerzity, uplatní se při léčbě leukémie

Zlepšení léčby leukémie přinášejí nové testovací sady, které přicházejí na trh na základě patentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Lékaři díky prvnímu z nich lépe odhadnou průběh nemoci a přizpůsobí mu léčbu. Druhý z nich se soustředí na včasné rozpoznání aspergilózy v těle nemocného. Právě na tuto plíseň jsou totiž leukemici náchylní.