V tisku se v úterý dočtete, že hrozí odpojení od dodávek plynu a elektřiny, případně výrazné zdražení dalším domácnostem. A to hlavně těm, kterým je smluvně zaštiťují radnice, píše regionální Deník.
K zablokování zmíněné molekuly plánují vědci využít molekulu jinou. V následujících letech budou vylepšovat její chemické vlastnosti, aby léčba byla co nejúčinnější.
"Nový druh léčby se indikuje u pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií, a to v případě, že se nemoc vrací anebo onemocní, i když už transplantaci kostní dřeně absolvoval,“ uvedl přednosta kliniky.
Fanoušci při posledním extraligovém kole viděli „O kapku lepší hokej“. Tak totiž zní název charitativní akce, do které se zapojily všechny týmy české nejvyšší soutěže.
Odmala trávil skoro celý volný čas hokejem, před třemi lety ale Honzík Jakeš onemocněl akutní leukémií. Překonal ji, na brusle se vrátil a dnes si splnil sen a zatrénoval si s národním týmem.
„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci opustil můj milovaný manžel Karel Gott,“ uvedla zpěvákova manželka Ivana Gottová.
Grant s názvem ERC uděluje každoročně Evropská výzkumná rada. Mezi oceněnými je astrofyzik Ondřej Pejcha, bioložka Kateřina Sam nebo biolog Marek Mráz, s kterým o grantu hovořil Radiožurnál.
Fotbalisté Islandu před pátečním druhým zápasem podpořili na dálku nigerijského brankáře Carla Ikemeho, který bojuje s leukémií. Ten kvůli vážně nemoci nemůže na šampionátu startovat.
Chronická myeloidní leukémie. Právě takovou diagnózu má už rok a půl dnes 13letý Matěj z malého městečka Miletín na Jičínsku. Jeho otec přes sociální sítě pro něj shání dárce kostní dřeně.
Chronická myeloidní leukémie – takovou diagnózu si vyslechl dnes 13letý Matěj. Jedinou nadějí na úplné uzdravení je transplantace kostní dřeně. Vhodného dárce se pro něj rozhodl najít sám jeho otec.
V tisku se dočtete, že podle průzkumu má před druhým kolem prezidentské volby mírnou převahu Drahoš před Zemanem. Podle Hospodářských novin chce stát stavět dálnice i na pozemcích, které mu nepatří.
Během víc než padesátileté praxe zachránil lékař Otto Hrodek stovky pacientů. Zakladatele moderní české dětské hematologie nyní ocenil Nadační fond Neuron - lékař převzal cenu za přínos světové vědě.
Český národní registr dárců kostní dřeně symbolicky poděkuje všem, kdo pomáhají zachraňovat lidské životy. Uspořádal slavnostní galavečer v pražském Obecním domě a na pozvánku dopsal heslo „Kdo zachrání lidský život, zachrání celý svět“. Dárce pomohl například i dívce Nikol Révayové, která měla leukémii.
Má rád fotbal, stavebnici Lego a těší se do školy. Až na to poslední celkem obvyklé záliby devítiletého kluka. Adam Hlobil ze Znojma ale mezi svými spolužáky už přes rok nebyl. Bojoval s akutní formou leukémie. Život mu zachránila transplantace kostní dřeně.
Podvodní léčitelé, kteří zakazují lidem klasickou léčbu, by měli být podle ministerstva zdravotnictví trestně odpovědní. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD už jeden návrh na odpovědnost léčitelů podal. Vláda ho ale zamítla. Na podzim proto předloží další konkrétní plán. Zkušenosti některých lidí totiž ukazují, že rady podvodných léčitelů mohou být někdy až životu nebezpečné. Doporučují například pití dezinfekčních prostředků nebo klystýr.
Vědci z Česka objevili genetickou mutaci, která zvyšuje riziko vzniku leukémie. Experti z Masarykovy univerzity na objevu pracovali spolu s italskými a americkými kolegy 12 let. Jejich práci teď publikoval časopis Nature Genetics. Lékaři díky objevu mohou zamezit šíření genu na děti nemocných lidí.
Pacienti s leukemií by už nemuseli pro transplantaci kostní dřeně potřebovat naprosto shodného dárce. V pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) úspěšně vyzkoušeli metodu, která umožní transplantovat krvetvorné buňky i od dárce shodného jen napůl.
Když si buňky nerozumějí, může dojít k závažným problémům, například k nádorovému bujení. Biolog Vítězslav Bryja a jeho vědecký tým z Ústavu experimentální biologie MU v Brně teď podrobně rozklíčoval chemickou řeč buněk. Její detailní znalost pomůže lékařům například při rychlejší diagnostice a lepší léčbě pacientů s chronickou lymfocytární leukémií. Za práci získali vědci Cenu předsedy Grantové agentury, která výzkum financovala.
Novou naději pro stovky pacientů v Česku a bezpočet nemocných ve světě znamená studie, kterou dnes prezentovali odborníci na poli hematologie a jejíž výsledky označují za průlom. Vyplývá z nich, že díky biologické léčbě se mohou uzdravit i ti, kteří onemocněli dosud nevyléčitelným typem leukémie. Novou léčbu se zatím se podařilo ověřit na pacientech ve Francii a v rámci celoevropské studie se do ní celkem zapojí na 500 pacientů.
Zlepšení léčby leukémie přinášejí nové testovací sady, které přicházejí na trh na základě patentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Lékaři díky prvnímu z nich lépe odhadnou průběh nemoci a přizpůsobí mu léčbu. Druhý z nich se soustředí na včasné rozpoznání aspergilózy v těle nemocného. Právě na tuto plíseň jsou totiž leukemici náchylní.
Tragický příběh klienta spolku Slunce naděje Marcela Wimmera, který zmapoval Radiožurnál, nerozčílil jen politiky. Rozzlobeně reaguje i Českomoravský svaz léčitelských umění. Od chování takových léčitelů, kteří lidem radí, aby zavrhli klasickou medicínu, se distancuje a podporuje návrh, aby byli trestně odpovědní.
Lékaři v Česku dokáží vyléčit až 90 procent dětských pacientů postižených nejčastějším druhem leukémie. Ročně se objeví kolem stovky nových případů. Ještě na začátku 60. let minulého století byla dětská akutní leukémie stoprocentně smrtelnou chorobou.
Žádné nové léky pro děti s leukémií nejsou, lékaři se proto snaží alespoň neustále zlepšovat stávající postupy. Zapojili se také čeští odborníci, sledovali několik let 5000 dětských onkologických světadílů z 14 zemí světa.
Čeští lékaři pomůžou v Arménii léčit leukémii. V příštích letech rozjedou v Jerevanu speciální transplantační program kostní dřeně. Pracovníci z Ústav hematologie a krevní transfuze proškolí zahraniční zdravotníky.